Predplatné
Prihlásiť sa
Banskobystrický Štandard

BANSKÁ BYSTRICA – Počas prvého októbrového týždňa sa v schránkach Banskobystričanov objavil anonymný leták podpísaný „Spolu za krajšiu Banskú Bystricu“, podľa ktorého je ohrozená zimná údržba chodníkov zo strany zmluvného dodávateľa – spoločnosti Begbie, s.r.o.

Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa primátora Zdenka Marhefková, kontroly mesta nič také nezaznamenali, dodávateľ garantuje dostatok techniky aj pracovných síl. Na spoločnosť Begbie nebol vyhlásený konkurz, ale nachádza sa v reštrukturalizácii.

Súčasná dodávateľská spoločnosť má platné zmluvy na zabezpečovanie služieb letnej a zimnej údržby chodníkov. „Mesto aktívne vstupuje do procesu kontroly prostredníctvom svojich zamestnancov. K ďalším kontrolným mechanizmom patria hlásenia zasielané samospráve v zmysle zmluvy na dennej báze. Pohyb pracovníkov spoločnosti Begbie zároveň môžeme sledovať aj online cez GPS,“ objasnila hovorkyňa s tým, že v prípade, ak dodávateľ služieb nebude plniť svoje zmluvné povinnosti, bude mesto zvažovať iné možnosti zabezpečovania tejto služby. „Prerušenie konania o návrhu na vyhlásenie konkurzu nie je dôvod na ukončenie zmluvného vzťahu,“ doplnila Marhefková.

Spoločnosť Begbie je vlastníkom, ale aj držiteľom desiatok motorových vozidiel, strojov a zariadení. „Disponujeme aj vybavením, ktoré je obstarávané formou lízingu, a je teda do splatenia majetkom lízingovej spoločnosti. Z tohto dôvodu je tvrdenie o uplatňovaní záložného práva bankou právnym nezmyslom,“ uviedla pre radnicu samotná spoločnosť Begbie k tvrdeniu z letáka o uplatnení záložného práva na stroje bankou. Banka aj lízingové spoločnosti boli o reštrukturalizácii vopred informovaní a ozdravenie podporujú.

„V zmysle platnej zmluvy má naša spoločnosť k dispozícii všetky potrebné vozidlá, stroje alebo strojné zariadenia potrebné na výkon zimnej alebo aj letnej údržby a je pripravená na zimnú údržbu 2023/2024. Uvedené si príslušní pracovníci mesta overili aj osobne, nakoľko bola vykonaná obhliadka našich priestorov,“ konštatovala spoločnosť s tým, že sú pripravení kedykoľvek preukázať vlastníctvo, resp. držbu vozidiel, strojov a zariadení pre výkon údržby a to aj opakovane.

„Je pravdou, že naša spoločnosť eviduje záväzky voči sociálnej poisťovni a zdravotným poisťovniam, nakoľko má zákonnú prekážku v ich úhrade z dôvodu začatia reštrukturalizačného konania. Naša spoločnosť v reštrukturalizácii používa právnu ochranu pred vymáhaním týchto nedoplatkov a aktuálne prebieha proces odsúhlasovania splátkových kalendárov s týmito veriteľmi formou reštrukturalizačného plánu,“ objasnila Begbie k svojim záväzkom a dodala, že riadny výkon podnikateľskej činnosti týmto nie je dotknutý.

Begbie ukončilo výpoveďou z jej strany spoluprácu pri vykonávaní údržby s mestom Trenčín v auguste 2023. Dôvodom malo byť riadne neplnenie si povinností mesta Trenčín. „Voči mestu Trenčín evidujeme pohľadávku v nemalej sume,“ dodala spoločnosť s tým, že nateraz naďalej pokračuje ich spolupráca s mestom Zvolen pri vykonávaní údržby. „Riadne si plníme povinnosti zo zmluvy a iba nad rámec uvedeného uvádzame, že sme nikdy neboli zo strany mesta Zvolen sankcionovaní pre porušenie zmluvných povinností. Mesto Zvolen a naša spoločnosť sa dohodli na ukončení zmluvy dohodou, avšak iba z dôvodu, že pôvodná zmluva bola vysúťažená na dobu neurčitú, čo nebolo pozitívne prijaté novým vedením mesta,“ dodala Begbie k objasneniu jej ďalších zmluvných vzťahov.

(sita)


Filter
Všetky kategórie
Pridať kategórie
Vojna na Ukrajine Voľby 2023 Kultúra Slovensko Svet Ekonomika Z regiónu Šport Počasie Doprava Kresťanstvo Vojna v Izraeli Technológie
Minúta
Minúta
Nové správy

Maďarsko blokuje prijatie spoločného vyhlásenia Európskej únie k druhému výročiu začiatku ruskej invázie na Ukrajinu, pretože nesúhlasí s niektorými formuláciami. Orbánova vláda urobila vlastné vyhlásenie a vyzvala na prímerie.

Prečítať viac 

Sex pred kamerou alebo za peniaze funguje na internete ako cesta k uznaniu a obdivu. Sociálne siete zaplavujú záznamy z rozhovorov s ľuďmi, ktorých zdrojom často nadpriemerného príjmu je predávanie vlastného tela.

Prečítať viac 

Bývalý predseda parlamentu Boris Kollár sa stane súčasťou kampane taxislužby, šéf hnutia Sme rodina bude voziť ľudí po bratislavských uliciach. Zaplatil si za licenciu, jazdiť bude aj dvakrát týždenne.

Prečítať viac 

Neexistuje vojenské riešenie konfliktu na Ukrajine, vyhlášila maďarská vláda pri príležitosti druhého výročia začiatku vojny. Budapešť žiada okamžité prímerie a rokovania o mieri. Volá aj po zachovaní suverenity Ukrajiny.

Prečítať viac 

Počas môjho prípadného prezidentského úradovania registrované partnerstvá nebudú schválené, povedal Peter Pellegrini v rozhovore pre Štandard. Nemyslí si ani to, že by taký zákon parlament schválil, pokiaľ by s ním drvivá väčšina občanov Slovenska nesúhlasila.

Prečítať viac 

Boris Susko zvolá v súvislosti so zrušením dotácií zasadnutie rady pre ľudské práva. Minister spravodlivosti zvolá Radu vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť na žiadosť 15 z jej členov.

Prečítať viac 

Učiteľ zo Senca mal študentov nútiť hajlovať a údajne zabil psa, teraz ho školáci obhajujú. Médiá pôvodne priniesli informácie o tom, že vyučujúci čeliaci obvineniam žiakov v rámci svojich hodín propagoval fašizmus.

Prečítať viac 

Zmutované vlky žijúci v okolí Černobyľa dokážu odolávať rakovine, uvádza dlhodobá štúdia biológov z Princetonskej univerzity zo Spojených štátov. Zvieratá vedci pozorovali desať rokov.

Prečítať viac 

Strážcovia Tatranského národného parku sa zamerali na nelegálne výruby stromov v blízkosti rómskych osád. Počas dvoch dní odchytili devätnásť porušovateľov zákona, polícia zabavila niekoľko sekier.

Prečítať viac 

Dohoda o mieri na Ukrajine musí rešpektovať vôľu Ukrajincov, povedala Čaputová. Akákoľvek dohoda, ktorá zabezpečí spravodlivý mier na Ukrajine, bude dobrá dohoda, dodala.

Prečítať viac 

Starosta pražských Řeporyjí dostal pokutu za výroky o Palestínčanoch. Podľa slov Pavla Novotného išlo o päťmiestnu sumu. Zatiaľ neprezradil, či sa odvolá.

Prečítať viac 

Sagan úspešne podstúpil operáciu srdca, o týždeň sa opäť posadí na bicykel. Slovenský cyklista Peter Sagan sa v piatok v nemocnici v talianskej Ancone podrobil operácii kvôli problémom s nezvyčajne vysokým tepom.

Prečítať viac 

Ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ príde v piatok na poľské hranice, kde chce s poľskou stranou rokovať o blokáde organizovanej poľskými poľnohospodármi, oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Prečítať viac 

SaS predložili do parlamentu uznesenie k smrti Navaľného. Liberáli vyzývajú Rusko a jeho čelných predstaviteľov, aby povolili nezávislé vyšetrovanie jeho smrti.

Prečítať viac 

Česko zháňa 35 miliárd korún na nákup munície pre Ukrajinu, tvrdí Financial Times. Prezident Petr Pavel na bezpečnostnej konferencii v Mníchove uviedol, že Česko vie Kyjevu zabezpečiť dodávku státisícov delostreleckých nábojov z tretích krajín.

Prečítať viac 

Vláda netrvala na Gašparovi ako na riaditeľovi SIS, hľadá iné spôsoby kvôli Čaputovej, povedal Michelko. Dodal, že detaily pripravovaného riešenia nepozná.

Prečítať viac 

Niektoré ruské weby šíria falošnú výzvu matky zosnulého Navaľného adresovanú jeho manželke Juliji. Ľudmila Navaľná v nahrávke svoju nevestu ostro kritizuje.

Prečítať viac 

Každý vidí, že financovanie Pellegriniho prezidentskej kampane je fraška, povedal Korčok. Kandidát na prezidenta ho vyzýva na debatu.

Prečítať viac 

Rusko odpovie na sankcie zo strany EÚ svojimi sankciami. Budú zahŕňať „výrazné rozšírenie“ zoznamu predstaviteľov európskych inštitúcií a členských štátov EÚ, ktorým zakážu vstup na ruské územie.

Prečítať viac 

Raši chce skryť pred verejnosťou polovicu štátnych zákaziek, tvrdí nadácia Zastavme korupciu. Organizácia uviedla, že takýto postup nahráva špekulantom a zvyšuje riziko predraženia.

Prečítať viac 

Ruské útoky sa po dobytí Avdijivky zameriavajú na mesto Marjinka. Rusi sa podľa hovorcu ukrajinskej armády Dmytra Lychovija s leteckou podporou pokúsili 31-krát prelomiť ukrajinské obranné línie v blízkosti obcí Pobeda a Novomychajlivka juhozápadne od Marjinky.

Prečítať viac 

Pellegrini by pred Korčokom vyhral o štyri percentuálne body, ukazuje prieskum. Za predsedu parlamentu by v prvom kole prezidentských volieb hlasovalo 40,2 percenta opýtaných, za Korčoka 36,3 percenta.

Prečítať viac 

Envirorezort spúšťa súťaž na likvidáciu PCB sudov v Chemku Strážske. Do dvanástich mesiacov od ukončenia súťaže by malo byť zlikvidovaných 150 ton nebezpečných odpadov.

Prečítať viac 

Prezidentka vníma nezverejnenie novely Trestného zákona ako obštrukciu. Dodala, že Ústavnému súdu to nebráni, aby nerozhodol o jej sťažnosti.

Prečítať viac 

Pol milióna ľudí na severe Gazy trpí hladomorom, ktorý ich potichu zabíja, desaťtisíce čelia zdravotným komplikáciám, uviedlo palestínske ministerstvo zdravotníctva.

Prečítať viac 

ÚŠP odstíhal za vraždy takmer 300 osôb. Z toho uložil doživotie 28 osobám.

Prečítať viac 

Nemecký kancelár Olaf Scholz koncom budúceho týždeň navštívi Rím a vo Vatikáne sa stretne s pápežom Františkom. Oznámil to v piatok hovorca nemeckej vlády Steffen Hebestreit.

Prečítať viac 

Čaputová zatiaľ nepozná podstatu doplnenia štatútu Slovenskej informačnej služby. O zmene štatútu SIS sa dozvedela len z medializovaných informácií.

Prečítať viac 

Biden: Nové sankcie prinútia Putina zaplatiť ešte vyššiu cenu. Americký prezident ohlásil uvalenie vyše 500 nových sankcií proti Rusku.

Prečítať viac 

Výsledok merania PISA v porovnaní s množstvom neefektívne využitých európskych peňazí je národnou tragédiou, povedal Drucker.

Prečítať viac 

Na príchod Volva treba zo štátneho rozpočtu 39 miliónov eur, tvrdí Trnka. Tripartitnú zmluvu podpísala ministerka Saková, predseda košického kraja Trnka a zastupcovia investorov.

Prečítať viac 

Fico sa zahráva s povesťou Slovenska, ak chce obísť prezidentku pri vymenovaní šéfa SIS, tvrdí KDH. Podľa krestanských demokratov navrhovaný Gašpar ohrozí reputáciu SIS v zahraničí.

Prečítať viac 

Katolícka charita si srdcom z horiacich sviec pripomenula výročie invázie na Ukrajinu. Zapálením 730 sviec si organizácia pripomenula koľko dní už trvá vojnový konflikt.

Prečítať viac 

Maďarsko kúpi štyri stíhačky JAS 39 Gripen. Oznámil to Viktor Orbán po schôdzke so švédskym premiérom Ulfom Kristerssonom. Premiéri podpísali dve dohody. Prvou je dohoda o prenájme štyroch gripenov, druhá sa týka ich logistickej obsluhy.

Prečítať viac 

Von der Leyenová: Eurokomisia uvoľní zmrazené financie pre Poľsko. Ide o 137 miliárd eur z postpandemických fondov EÚ, ktoré eurokomisia zmrazila pre ohrozenie právneho štátu v Poľsku.

Prečítať viac 

Aliancia pre Izrael vyzvala poslancov, aby rozlišovali medzi agresorom a vládou demokratického Izraela. Uznesenia o odsúdení útoku zo 7. októbra a o ukončení bojov v pásme Gazy predložil poslanec Kéry.

Prečítať viac 

Športový arbitrážny súd potvrdil pozastavenie členstva Ruského olympijského výboru v Medzinárodnom olympijskom výbore. Ruských športovcov sa to nedotkne.

Prečítať viac 

Zomrel Miroslav Tahy, jeden zo zakladateľov KDH. Bol jedným z ôsmich signatárov výzvy na založenie Kresťanskodemokratických klubov v novembri 1989.

Prečítať viac 

Členovia rady vlády pre ľudské práva žiadajú zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu k zrušeniu dotácií.

Prečítať viac 
Nahrávam...
Ďalšie články