Predplatné
Prihlásiť sa
Banskobystrický Štandard

Prekvapivý krok Andreja Babiša: Český expremiér zažaloval Slovensko

Andrej Babiš. Foto: TASR/AP A. Babiš zažaloval SR pre prieťahy v konaní v kauze evidencie vo zväzkoch ŠtB. Ilustračné foto. Foto: tasr

SLOVENSKO – Najvyšší súd (NS) SR potvrdil verdikt Krajského súdu (KS) v Bratislave v prípade dovolania českého expremiéra Andreja Babiša v kauze jeho evidencie vo zväzkoch komunistickej Štátnej bezpečnosti (ŠtB).

Najvyšší súd o tom rozhodol koncom augusta, výsledok oznámil Babiš. Zároveň dodal, že jeho právnici pre prieťahy v súdnom konaní zažalovali Slovensko na Európskom súde pre ľudské práva (ESĽP). Informuje o tom spravodajkyňa TASR podľa stanice ČT24.

Babiš podal dovolanie voči vlaňajšiemu rozhodnutiu KS v Bratislave, ktorý žalobu podanú voči Ústavu pamäti národa (ÚPN) zamietol. Tento rozsudok slovenský Najvyšší súd potvrdil. Právnici českého expremiéra podľa ČT24 zažalovali Slovenskú republiku, zastúpenú ministerstvom vnútra, pre prieťahy v súdnom konaní. Babiš kritizoval, že ani po 11 rokoch neboli slovenské súdy schopné v kauze rozhodnúť. ESĽP žalobu prijal a bude o nej rozhodovať.

Český expremiér Babiš bol vo zväzkoch ŠtB vedený ako agent pod krycím menom Bureš, sám však spoluprácu s ŠtB popiera a trvá na tom, že je vo zväzkoch vedený neoprávnene. V spore o ochranu osobnosti podal žalobu na ÚPN v roku 2012.

V kauze rozhodovali súdy už viackrát. Vo februári 2018 bratislavský krajský súd žalobu vtedajšieho českého premiéra zamietol a NS SR následne odmietol Babišom podané dovolanie. Vo veci sa opätovne muselo konať potom, ako Ústavný súd SR v novembri 2018 zrušil rozhodnutia KS a NS SR. Bratislavský krajský súd žalobu vlani zamietol. Skonštatoval, že pasívne vecne legitimovaným subjektom je Slovenská republika v zastúpení Ministerstvom vnútra SR, nie žalovaný ÚPN.

(tasr)