Pocta pre Američanov a Britov, ktorí pomáhali v SNP. Neskôr ich nacisti zastrelili

polomka,tabula Ilustračné foto: Obec Polomka

POLOMKA – Samospráva v okrese Brezno vo štvrtok slávnostne odhalila novú informačnú tabuľu pripomínajúcu príbeh Američanov a Britov, ktorí pred 80. rokmi pomáhali v Slovenskom národnom povstaní (SNP).

Štrnásti Američania a traja britskí agenti boli v obci napokon nacistickými jednotkami zajatí a poslaní do koncentračného tábora, kde ich po vypočúvaní a mučení zastrelili. TASR o tom informovali z Veľvyslanectva USA na Slovensku.

V Polomke sa vo štvrtok konala pietna spomienka na obete Američanov a Britov, ktorí pomáhali v SNP. Na podujatí sa zúčastnili chargé d’affaires Veľvyslanectva USA na Slovensku Nicholas Namba a britský veľvyslanec Nigel Baker, ale aj syn majora britského výkonného Úradu pre špeciálne operácie (SOE) Johna Sehmera, 81-ročný James Sehmer.

„Dnes si uctievame statočných mužov a ženy, ktorí čelili najväčším ťažkostiam svojej doby a postavili sa za slobodu a mier aj zoči-voči sile zla.

Ide o spojeneckých vojakov, ich slovenských náprotivkov a kolegov, ako aj slovenských obyvateľov Polomky a okolitých miest, ktorí pre nich počas tuhej zimy v roku 1944 zabezpečovali potraviny a iné potreby,“ skonštatoval Namba.

Podľa britského veľvyslanca sa zdá, akoby ľudia časom zabúdali, že sloboda a demokracia nie sú samozrejmosťou.

„Klaniame sa tým, ktorí bojovali a umreli v mene slobody počas SNP. Vojaci a civilisti zo Slovenska, Británie a USA bojovali spolu s povstalcami, aby oslobodili tento región od okupácie,“ povedal Baker.

Tímy z amerického Úradu pre špeciálne služby (OSS) a personál britského SOE pricestovali na stredné Slovensko na jeseň 1944, aby spolupracovali so slovenským odbojom pri oslobodzovaní Slovenska od nacistickej okupácie.

Po potlačení povstania boli prinútené ustúpiť do hôr. Jeden z amerických tímov sa uchýlil do Polomky, kde sa stretol aj s britskými kolegami.

Američania a Briti našli v Polomke spoločný úkryt v malej chatke na kopci, kde spoločne so slovenskými kolegami strávili Vianoce. Na druhý deň ich prepadlo 300 nemeckých a slovenských vojakov.

Celý tím, pozostávajúci zo 14 Američanov a troch Britov, bol zajatý a poslaný do koncentračného tábora Mauthausen, kde bol po vypočúvaní a mučení postrieľaný. Medzi obeťami bol aj vojnový korešpondent agentúry AP Joe Morton.

(tasr)


Ďalšie články