V oddychovej zóne Tajovka je aj prvé oficiálne mestské ohnisko

tajovka Foto: FB Mesto Banská Bystrica

BANSKÁ BYSTRICA – Banskobystričania už môžu využívať novú oddychovo-relaxačnú zónu Tajovka, ktorá vznikla pozdĺž potoka Tajovka a existujúcej cyklotrasy pri plážovom kúpalisku.

Oddychový parčík na sídlisku Fončorda takmer za 200-tisíc eur vybudovala samospráva v priestore, ktorý bol dlhé roky zanedbávaný a často tam vznikali nelegálne skládky odpadu.

Ako uviedol primátor Banskej Bystrice Ján Nosko, impulzom realizovať zámer vybudovať cyklozónu Tajovka bolo, že v roku 2017 patril medzi víťazné projekty participatívneho rozpočtu. Mesto si ho osvojilo a pustilo sa do jeho realizácie, ale v širšom rozsahu.

V súčasnosti sú tam ihriská z prírodných materiálov, lavičky, stoly, prvé mestské oficiálne ohnisko na komunitné opekačky, ale aj umelecké dielo odkazujúce na obrovské množstvo cyklistov, ktorí touto lokalitou prechádzajú.

„Vysúťažený zhotoviteľ začal s prácami vlani v októbri a dokončil ich v apríli. Celkový rozpočet bol na úrovni takmer 200-tisíc eur. Je to priestor, ktorý sa nachádza v blízkosti cyklotrasy a prechod ním sa využíva. Za rok 2023 tadiaľ prešlo takmer 300-tisíc osôb a zhruba 46-tisíc cyklistov. V rámci projektu neboli realizované žiadne výruby stromov, iba kríkov a náletových drevín,“ konštatoval Nosko.

Projektant Zoltán Balko mal snahu dostať do priestoru len prírodné materiály, tvary a farby. Žiadna oceľ, betón a sklo, ktorých je v blízkej obytnej zóne dosť. Podľa neho si tam prídu na svoje všetky vekové kategórie. Jednotlivé prvky sú z tvrdého agátového dreva, ktoré časom zmenia farbu a úplne splynú s prírodným prostredím.

Ako pripomenul Nosko, mesto pracuje na projekte Zelené sídliská, ktorý umožní zrevitalizovať verejné priestory vo veľkých vnútroblokoch na sídliskách s dôrazom na zelenú a modrú infraštruktúru. Projektové práce pokračujú, keď ich ukončia, na ich realizáciu sa budú snažiť získať mimorozpočtové zdroje.

(tasr)


Ďalšie články