Ako vyzerá banícke mesto deň po atentáte na premiéra Fica

handlova2 Deň po atentáte v Hadlovej pred domom kultúry, kde k incidentu prišlo. Foto: Mário Kaprálik

HANDLOVÁ – V stredu popoludní spáchal 71-ročný muž v Handlovej (okr. Prievidza) atentát na premiéra Roberta Fica (Smer). Redakcia Banskobystrického Štandardu navštívila Handlovú deň po útoku. Zdá sa, že tento incident, o ktorom hovorí celý svet, život v tomto tichom až ospalom baníckom mestečku výrazne nepoznačil.

Handlová sa stala v stredu najstráženejším a najsledovanejším mestom na Slovensku. Desiatky policajtov v civile i v uniformách, zábrany, policajné pásky na tamojšom námestí a húfy zvedavcov. To už bolo vo štvrtok minulosťou. Námestie zívalo prázdnotou a často na ňom bolo viac novinárov ako miestnych. Do Handlovej prišli z celého Slovenska, ale aj z Českej republiky, Poľska, Maďarska či Španielska.

Do baníckeho mestečka pricestovali dokonca aj redaktori zo štátnej japonskej televízie, ktorí sa nechali počuť, že so stredajším útokom vidia paralelu s ich krajinou, kde pred dvomi rokmi postrelili ich expremiéra. Ten následne svojim zraneniam podľahol.

Z handlovského námestia zmizli deň po streľbe na Roberta Fica policajné zábrany, prevádzky sú opäť otvorené a život v meste sa vrátil do zabehnutých koľají. Viditeľnou pamiatkou zostala už asi len diera po guľke v strome, pri ktorom útočník postrelil premiéra.

Je však samozrejmé, že ľudia o incidente, ktorý neslávne zviditeľnil ich mesto, náruživo debatujú. „Hovorí sa o tom a veľmi dlho bude. Ľudia však majú svoje trápenia a starosti a postupne sa o tom bude hovoriť menej. Samozrejme, že za pána Fica sa modlíme, aby bol v poriadku,“ povedala nám mladá mamička Veronika, ktorá prechádzala cez námestie s dcérou.

Svedkom streľby bol aj Richard, ktorý stál iba pár metrov odtiaľ. „Videl som, ako náš premiér spadol na zem a natlačili ho do auta. Výstrely som počul, ale toho pána som v tom dave nevnímal, nebol výrazný. Medzi tými zhruba 30 ľuďmi sa stratil. Nálada v meste je normálna. Síce sa o tom hovorí, ale z mojich skúseností iba minimálne. Som ale zhrozený. Nemalo by sa to stávať,“ myslí si mladý muž.

„Čo sa tak medzi sebou rozprávame, sme radi, že to nebol Handlovčan. Na Handlovú sa toho už veľa sype,“ prezradila zasa pani Alžbeta a dodala, že síce na voľby nechodí, nevolí, ale to, čo sa stalo, je hrozné.

Námestie a mesto opustili aj policajti, a to potom, čo okolo polnoci po výsluchoch previezli útočníka na Národnú kriminálnu agentúru do Nitry. Mestskí policajti a jedna hliadka štátnej polície sa na miesto vrátili iba počas krátkeho brífingu primátorky Handlovej Silvie Grúberovej. Tá bola krátko pred incidentom s Robertom Ficom na spoločnom obede.

„Šok i zdesenie u mňa stále pretrvávajú. Je ťažké sa z tejto strašnej udalosti spamätať. V mene mojom i v mene obyvateľovej Handlovej chcem povedať, že nám je to nesmierne ľúto a prajeme pánovi premiérovi Robertovi Ficovi čo najviac síl, energie a zdravia v tejto pre neho asi doposiaľ najnáročnejšej životnej situácii. Agresivita v našej spoločnosti spôsobila niečo tak hrozivé, že to musí každý zdravý človek okamžite odsúdiť,“ konštatovala primátorka.

Svedkom streľby bol aj štáb miestnej regionálnej televízie, ktorý na kameru zachytil priebeh celého incidentu. Vo svojej reportáži však časť útoku na premiéra z etických dôvodov neuverejnili. Celý záznam ale odovzdali polícii, kde boli aj vypovedať.

„Robili sme reportáž z výjazdového rokovania vlády v našom meste. V momente, keď premiér opúšťal Dom kultúry, tak sme boli na mieste a točili si zábery, ako odchádza. Ešte išiel k policajným bariéram, aby sa rozlúčil s ľuďmi,“ priblížila redaktorka Dana Reindlová z regionálnej TV Prievidza.

Podľa jej slov sa následne všetko zomlelo veľmi rýchlo. Veď aj ich zábery majú menej ako 40 sekúnd. „Pristúpil k ľuďom, išiel si s nimi podať ruku. Najskôr zaznel jeden výstrel a celkovo ich padlo päť. My sme si neuvedomili v prvom momente, čo sa deje. Najskôr sme si mysleli, že nejakí mladí tam hodili petardu. Následne sa však premiér zrútil k zemi, časť ochrankárov spacifikovala útočníka a druhá časť ho transportovala do auta,“ dodala redaktorka.

„Robili sme si svoju prácu a bola náhoda, že sa nám podarilo zachytiť celý tento incident. Mala som zábery, ako je premiér Fico pri ľuďoch, keď prichádza do Handlovej a teda som chcela mať aj také, ako odchádza. Priblížila som si miesto, kde sa s nimi lúči a vtedy sa to udialo. Bolo to veľmi rýchle. Až keď som si neskôr pozrela zábery, tak som zistila, že mám nakrútené aj ako pán premiér spadol, aj ako ho nakladajú do auta. Polícii sme poskytli všetky zábery. Do nášho vysielania sme ale záber stopli v tej chvíli, keď spadol. Tie ďalšie zábery nám prišli ako neetické a dehonestujúce osobu pána premiéra. Tie sme nepoužili,“ dodala na záver kameramanka Ivana Čukanová.     


Ďalšie články