Jozef Švantner bojoval vo vojne i SNP. Čo o ňom prezradil poklad v jeho drevenom kufri?

kufor4 Vzácny vojenský kufor Jozefa Švantnera. Foto: Mário Kaprálik

BANSKÁ BYSTRICA – V otvorenom depozitári Múzea SNP v Banskej Bystrici sa nachádzajú stovky vzácnych a originálnych predmetov spojených s 2. svetovou vojnou i Slovenským národným povstaním. Jedným z nich je aj výnimočný kufor vojaka.

Ide o drevený kufor, s ktorým sa vybral do vojny Jozef Švantner z Čierneho Balogu neďaleko Brezna. Ukrýva v sebe osobné veci tohto muža, ktorý si ich neskôr odložil na povalu.

„My máme v zbierkach približne až dvadsať takýchto kufrov, ktoré používali vojaci na uloženie svojich osobných vecí. Časť z nich je aj s menom dotyčnej osoby, ktorej patril. Žiadny ale nie je s osobným obsahom,“ uviedol pre Banskobystrický Štandard Marian Uhrin, riaditeľ Múzea SNP.

„Múzeu sa pred niekoľkými rokmi podarilo získať kufor pána Švantnera. Výnimočný je v tom, že je tam všetko, čo si počas 2. svetovej vojny v tomto kufri ukladal. Plus základné informácie o jeho vojenskej službe, dĺžke tejto služby, číslo pušky, číslo bodáku, či vyznamenania. Nechýbajú osobné predmety. Veľmi cenný je nielen obsahom, historickou hodnotou, ale aj príbehom. V podstate dokumentuje prežité udalosti jedného človeka, ktorý bol vojakom slovenskej armády na Východnom fronte, následne bol vojakom a účastníkom Slovenského národného povstania. Príbeh človeka je asi najcennejší,“ doplnil Uhrin.

Kufor získalo múzeum od rodiny Jozefa Švantnera, a to, že sa zachoval s takým množstvom osobných vecí, je naozaj raritou.

Návštevníci tak na vlastné oči môžu vidieť výložky čatára slovenskej armády, vyznamenanie Za hrdinstvo III. stupňa, odznak Za ťaženie proti ZSSR, fotografie z vojenskej služby, ústnu harmoniku, ukrajinský spevník i predmety osobnej hygieny. Takisto aj písacie potreby, menovku, rezervné gombíky a šitie.

Rodina Jozefa Švantnera vedela, že má na povale skrytý nejaký kufor. A všetky deti v rodine vraj boli zvedavé, čo sa v ňom ukrýva. Kufor bol však zamknutý a otvorili ho až po jeho smrti. Obsah ich veľmi prekvapil.

Jozef Švantner na prezenčnú vojenskú službu nastúpil 1. októbra 1940 a bol príslušníkom Pešieho pluku 3 vo Zvolene, kde pôsobil v rámci spojovacej čaty Štábnej roty. V rokoch 1941–1943 pôsobil ako spojár na Ukrajine. Po skončení prezenčnej vojenskej služby 19. júna 1943 sa vrátil do Čierneho Balogu.

Po vypuknutí Slovenského národného povstania nastúpil 4. septembra 1944 do vojenskej služby a pôsobil v rámci povstaleckej armády až do jej zániku 28. októbra 1944.

Po vojne pôsobil ako lesník a významne sa angažoval vo verejnom živote obce Čierny Balog až do svojej smrti v roku 2012.

Kufor i ďalšie predmety boli po desaťročia skryté v neprístupných častiach Múzea SNP v Banskej Bystrici, teraz ich návštevníci môžu vidieť v úplne novom otvorenom depozitári.


Ďalšie články