Problémovú medvedicu eliminovali, zastrelil ju Rudolf Huliak. V sobotu videli pri obci ďalšie zviera

438304719_997697055256958_1076118841771551617_n Rudolf Huliak pri zastrelenom medveďovi. Foto: FB/Katarína Kováčiková TV JOJ

OČOVÁ – V piatok vo večerných hodinách odstránili pri obci Očová v okrese Zvolen problémovú medvedicu. Na druhý deň videli v okolí ďalšiu šelmu.

Odstránenie šelmy bolo podľa Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR vykonané na základe dohody o spolupráci na manažmente medveďa hnedého medzi Štátnou ochranou prírody Slovenskej republiky a Poľovníckym spolkom Očová.

„Synantropná medvedica opakovane navštevovala intravilán obce, poškodzovala poľnohospodárske plodiny a svojím správaním a výskytom aj v záhradách rodinných domov opakovane ohrozovala miestnych obyvateľov ako aj návštevníkov obce. Všetky použité metódy averznej terapie u predmetného jedinca boli neúčinné,“ informovala Kristína Bocková zo ŠOP SR.  

Zásahový tím pre medveďa hnedého Podpoľanie ŠOP SR v spolupráci s miestnym poľovníckym spolkom identifikovali problémovú medvedicu prostredníctvom podrobného protokolu identifikácie synantropného jedinca medveďa hnedého, ktorý je súčasťou vzájomnej dohody.

Správanie medvedice bolo po monitorovaní vyhodnotené ako preukázateľné a reálne riziko ohrozenia zdravia a života ľudí žijúcich a pohybujúcich sa v predmetnej lokalite.

Ide už o druhého eliminovaného medveďa v katastrálnom území obce Očová v tomto roku. Prvého problémového jedinca eliminoval Zásahový tím pre medveďa hnedého ŠOP SR v pondelok 6. mája, bol to jedinec, ktorý sa v ten deň ráno pohyboval po obci Očová,“ doplnila Bocková.

Podľa RTVS mal mladú medvedicu zastreliť Rudolf Huliak, ktorý je starostom obce. „Z troch rozmiestnených strelcov, z ktorých boli dvaja zo zásahového tímu, som mal ja to šťastie a medvedicu som ulovil,“ skonštatoval Huliak. Išlo o približne dvojročnú medvedicu. Povolenia na elimináciu majú ešte tri.

K pohybu šeliem v obci Očová a okolí prichádza často. Naposledy behal spomínaný, teraz už eliminovaný mladý medveď po uliciach Očovej začiatkom týždňa. V sobotu predpoludním zas zaregistrovali šelmu na poli pri ceste. „Teraz medzi Očovou a Slatinou,“ napísala k zverejnenému videu na sociálnej sieti Lenuska.


Ďalšie články