Privítali prvých vtáčích poslov jari. Slovenskom ročne migrujú milióny sťahovavých operencov

vtacik-hlavna Červienka obyčajná taktiež priletela na Slovensko. Dôkazom je jej odchyt v arboréte. Foto: Mário Kaprálik

ZVOLEN – V arboréte Borová hora vo Zvolene vítali a zároveň krúžkovali prvých vtáčích poslov jari. Tento rok prileteli viaceré druhy omnoho skôr.

Vítanie vtáčích poslov jari zároveň otvorilo návštevnú sezónu v arboréte Borová hora Technickej univerzity vo Zvolene. Návštevníci mali mať možnosť zažiť odchyt a krúžkovanie vtákov a ich pozorovanie spolu s poznávaním ich spevu.

„Tohtoročné výnimočne teplé počasie ovplyvnilo aj prílet operencov. Tie, ktoré prichádzali až koncom apríla, sú tu,“ uviedol Miroslav Saniga, vedecký pracovník Ústavu ekológie lesa Slovenskej akadémie vied Zvolen. Podľa jeho slov tento rok zaznamenal príchod vtákov až o tri týždne skôr, ako to bývalo zvykom. Zdôraznil, že v tomto roku sú to rekordné čísla.

Podľa Sanigu na Slovensku vtáčie druhy ubúdajú. Spomenul, že jarabicu poľnú bolo vidieť na poli i v každej prírodopisnej knihe. „Dnes ju skoro vôbec nemáme. Skaliara pestrého som nevidel 15 rokov, vyhynul v slovenskej prírode. Niekedy bolo aj 5 000 samcov hlucháňa, dnes ich je menej ako 500,“ dodal Saniga.

Apríl je mesiac, keď naším územím migruje najviac sťahovavých vtákov. Odhaduje sa, že je to približne 30 miliónov sťahovavých operencov, ktoré prilietajú zo svojich zimovísk na juhu Európy, v Afrike a Ázii.

Prílety vtáctva potrvajú do začiatku mája, kedy zo zimovísk doletia aj posledné druhy, ako napríklad červenák karmínový či kolibiarik sivozelený. Z oblasti južnej Afriky sa v tomto období vracajú domov aj najznámejší poslovia jari – lastovičky, či ich sesternice belorítky.


Ďalšie články