Obyvatelia sa na Námestí SNP necítia bezpečne. Radnica začala konať

pesia,zona2 Samospráva chce, aby zákaz platil už od začiatku letnej sezóny. Foto: Mário Kaprálik

BANSKÁ BYSTRICA – Obyvatelia Banskej Bystrice sa necítili bezpečne, radnica konala. Viacerým dopravným prostriedkom zakážu vstup na Námestie SNP.

Banská Bystrica zakáže jazdu na bicykli či kolobežke priamo na Námestí SNP. Mesto pod Urpínom zároveň obmedzí pohyb vozidiel po pešej zóne. Radnica tak reaguje na kritiku obyvateľov a návštevníkov historického centra, ktorí sa v ňom necítia bezpečne.

V centre mesta pod Urpínom tak už čoskoro začnú platiť nové pravidlá. Dáta z kamier, ktoré nainštalovali na vstupy do pešej zóny, totiž ukázali, že áut je príliš veľa. Ide najmä o rozvoz jedla a pribúdajú aj vozidlá, ktoré tam idú nelegálne.

„Veľakrát evidujeme, že niekto príde k bankomatu, vyberie si peniaze a odíde preč,“ uviedol Ján Nosko, primátor Banskej Bystrice.

Mesto chce podľa neho preto udeľovať vstup viazaný na konkrétne evidenčné číslo, aby to vodiči nezneužívali. Zároveň zakáže jazdu kolobežiek a bicyklov cez námestie. Majitelia ich budú môcť iba tlačiť.

„Sťažujú sa na to najmä mamičky s malými deťmi, že situácia je neúnosná. Z hľadiska bezpečnosti predstavujú riziko úrazu,“ doplnil Nosko. Jazdu po námestí povolili ešte v roku 2013. „Samozrejme, že sú názory za aj proti. Ja osobne si myslím, že tých približne 200 metrov môžu poľahky pretlačiť,“ dodal primátor.

Nové všeobecne záväzné nariadenie, ktoré zakáže jazdu na bicykloch po Námestí SNP, chce samospráva schváliť ešte v prvom polroku tohto roka tak, aby zákaz platil od začiatku letnej sezóny.


Ďalšie články