Dostane sa Mikuláš Černák na slobodu? Súd o jeho osude rozhodne už onedlho

cernak Foto: TASR/Jakub Kotian

TRNAVA – Mikuláš Černák dostal doživotie a trest si odpykáva už 26 rokov. Koncom apríla minulého roka mu uplynula lehota 25 rokov, po ktorých mohol požiadať o podmienečné prepustenie. Vtedy však túto možnosť nevyužil, no dnes je ale všetko inak.

Doživotne odsúdený má právo požiadať o podmienečné prepustenie po 25 rokoch väzenia. Mafiánsky boss ale vtedy takúto žiadosť nepodal. V piatok 26. apríla tohto roku uplynie štvrťstoročie, teda celých 25 rokov, čo som uväznený, a aj keď mi zákon umožňuje požiadať o podmienečné prepustenie, zatiaľ oň žiadať nebudem,“ uviedol Mikuláš Černák koncom februára 2023 pre Aktuality.

Čosi sa však zmenilo, Krajský súd v Trnave, konkrétne piešťanské pracovisko zverejnilo dva termíny verejných zasadnutí, ktoré sa týkajú Černáka. Trest si odpykáva v leopoldovskom väzení, kde je príslušný trnavský súd.

Prvé zasadnutie sa uskutoční koncom apríla, druhé zas bude začiatkom mája. V prípade oboch zasadnutí (25. 4. a 2. 5.) sa má rozhodovať o jeho podmienečnom prepustení.

Z detailov, ktoré zverejnilo ministerstvo spravodlivosti, nie je jasné, kto návrh na podmienečné prepustenie podal. Nemusel oň požiadať totiž len Černák. Ako píšu Aktuality, mohol tak urobiť aj prokurátor, riaditeľ leopoldovského ústavu na výkon trestu odňatia slobody či niektoré záujmové združenie.

Návrh na podmienečné prepustenie odsúdeného z výkonu trestu odňatia slobody podal oprávnený subjekt. Súd vo veci nariadil dva termíny verejných zasadnutí, a to 25. apríla a 2. mája 2024,“ uviedla Jana Kondákorová, hovorkyňa Krajského súdu v Trnave. 

(mk)


Ďalšie články