Na juhu stredného Slovenska vznikol nový mikroregión, cieľom je starostlivosť o seniorov

seniori Ilustračné foto: Pixabay

FIĽAKOVO – Dlhodobá zdravotná a sociálna starostlivosť o seniorov má byť hlavným výsledkom založenia nového Mikroregiónu Fiľakovsko, ktorý vznikol na juhu okresu Lučenec. Informovala o tom hovorkyňa Fiľakova Klaudia Mikuš Kovácsová.

Okrem Fiľakova sú v mikroregióne združené dediny Belina, Biskupice, Buzitka, Fiľakovské Kováče, Prša, Radzovce, Šávoľ, Šiatorská Bukovinka, Šurice a Veľké Dravce.

Zároveň sa desať uvedených obcí bude spoločne uchádzať v paralelnom projekte aj o terénnu opatrovateľskú službu,“ ozrejmil primátor Fiľakova Attila Agócs s tým, že jeho mesto sa už o túto službu uchádza mimo projektu.

Podľa neho si menšie obce tieto služby často nedokážu zabezpečiť samy.

„Je výhodnejšie mať zamestnaných opatrovateľov pre viaceré dediny, medzi ktorými vedia ´pendlovať´. Stávalo sa, že menšie obce si aj dokázali opatrovateľky vybaviť, no klienti počas projektu umreli a dediny ho mali problém dokončiť. Takto budú mať väčšiu istotu, že si opatrovatelia nájdu uplatnenie v niektorej z obcí združenia,“ konštatoval primátor.

V rámci projektu majú byť v mikroregióne vytvorené tri pracovné miesta pre koordinátorov a terénnych pracovníkov, združených pod Centrom integrovanej starostlivosti. Centrum bude poskytovať zhruba 15 rôznych zdravotných a sociálnych služieb.

Na činnosť mikroregiónu prispeje Banskobystrický samosprávny kraj, ktorý na projekty v sociálnej oblasti získal viac ako dva milióny eur.

(bra)


Ďalšie články