Banské múzeum  v prírode v Banskej Štiavnici ukrýva kríž s bohatou históriu

kriz,bs2 Kríž na fotografii v spodnej časti má bohatú históriu. Foto: Archív SBM

BANSKÁ ŠTIAVNICA – Banské múzeum v prírode v Banskej Štiavnici ukrýva množstvo zaujímavostí. Jednou z nich je aj kríž v jeho areáli, ktorý má veľmi bohatú históriu.

Banské múzeum v prírode v Banskej Štiavnici oslavuje v tomto roku 50. výročie odkrývania baníckej histórie. Celé tieto desaťročia je jeho súčasťou aj kríž s ukrižovaným Kristom.

„Pochádza zo Starých Hôr, pôvodne visel v cachovni a baníci sa tam pred ním modlili. Neskôr, pravdepodobne po roku 1948, si ho vzal domov jeden z baníkov a až do roku 1977 visel u neho doma v izbe medzi oknami. Do Slovenského banského múzea sa dostal ako akvizícia v septembri 1977 za sumu 4 000 Kčs,“ uviedla Helena Galková zo Slovenského banského múzea.

Ide o poloremeselnícku prácu, modelovanie. Kríž je barokovo maľovaný, visí na ňom ukrižovaný Kristus. Má krvácajúce rany na rukách, nohách i v mieste srdca.

Okolo bedier má Kristus prepásaný kus belasej látky. Hlava s tŕňovou korunou je v typickej naklonenej polohe. Tvár vyjadruje prežité utrpenie. Nad hlavou sa nachádza nápis INRI.

„Neskôr, v roku 1992, bola vyhotovená kópia ukrižovania z epoxidovej živice, ktorú vyrobila firma Jan Jelínek, Brno a tá nahradila originál. Ten je bezpečne uložený v depozitári,“ dodala Galková.


Ďalšie články