Otvorili sezónu obľúbenej atrakcie na Horehroní. Zasiahne ju však lykožrútová kalamita

vlacik Vláčiky Čiernohronskej železnice do Vydrovskej doliny jazdiť nebudú. Foto: Mário Kaprálik

ČIERNY BALOG – V sobotu otvorili ďalšiu sezónu na obľúbenej Čiernohronskej železnici v Čiernom Balogu (okr. Brezno). Na trate vyrazili prvé vláčiky, avšak do jednej zo stálych destinácií dostali stopku.

Čiernohronská železnica v minulosti viedla na Dobroč, Šánske a do Vydrovskej doliny, konkrétne do Lesníckeho skanzenu. Tam sa tak skoro ale vláčik neobjaví.

Kvôli lykožrútovej kalamite a súčasným prácam na jej odstraňovaní v oblasti vyhlásili mimoriadnu situáciu. Tá poznačí aj Čiernohronskú železnicu. Potvrdil to jej riaditeľ Aleš Bílek.

„Museli sme urobiť úplne novú koncepciu prevádzky. Tento rok budeme chodiť na trasách Dobroč a Šánske, ktoré nie sú kalamitou zasiahnuté. Do Vydrova, žiaľ, nemôžeme chodiť v pracovných dňoch vôbec. Všetky školské výlety sme presmerovali na Dobroč, ktorej trasa vedie cez futbalové ihrisko až na konečnú, kde je na Pustom vrchu krásna rozhľadňa,“ uviedol Bílek s tým, že počas hlavnej letnej sezóny vláčik do Vydrova jazdiť bude.

Avšak bez tamojšej tradičnej prestávky. „Bude to skôr taká vyhliadková jazda,“ vysvetlil Aleš Bílek.

Cestujúci v mašinkách však o zaujímavé zážitky neprídu. Atraktívny je už spomínaný smer na Šánske a do Hrončianskej doliny, kde sú cyklodreziny a prechádzky skalným údolím.

„Všetko zlé je na niečo dobré. Ľudia možno aspoň objavia niečo nové. Čierny Balog má čo ponúknuť aj v iných častiach,“ doplnil riaditeľ.


Ďalšie články