Skládku v strede Vrboviec samospráva nemôže zrušiť. Neporušuje predpisy a ani petícia voči nej nebola platná

Areál skládky, v ktorom došlo k nešťastnej udalosti, je priamo pri ceste a neoplotený. Foto: Branislav Caban

VEĽKÉ TERIAKOVCE – Skládka biomasy v dedine Vrbovce, časti obce Veľké Teriakovce v okrese Rimavská Sobota, na ktorej pred týždňom zahynul človek, sa nepáči časti obyvateľov. Samospráva však nemá možnosť zrušiť ju. Banskobystrickému Štandardu to potvrdil starosta Veľkých Teriakoviec Kamil Kučera.

„Bola nám v tejto súvislosti doručená petícia občanov Vrboviec. Nespĺňala však všetky potrebné náležitosti, takže sme sa ňou nemohli zaoberať. Boli tam napríklad opakujúce sa podpisy,“ vysvetlil Kučera.

Paradoxom podľa neho bolo, že nadpolovičná väčšina občanov dediny napokon v petícii aj tak súhlasila so zachovaním prevádzky skládky. Ako dodal, celou záležitosťou sa zaoberali aj úrady, napríklad odbor pozemkov a lesov Okresného úradu Rimavská Sobota.

„Nakoniec sa rozhodlo, že skládku biomasy môže na svojom pozemku prevádzkovať,“ vysvetlil Kučera s tým, že majiteľ neporušoval žiadne predpisy.

Ako pre Banskobystrický Štandard potvrdil riaditeľ spomínaného odboru Ondrej Poprocký, zaoberali sa len zmenou využitia pozemku. Na mieste skládky bioodpadu bola najprv píla, ale v súčasnosti tam majiteľ len skladuje štiepku.

Muža privalil panel

V úvode spomínaná tragická udalosť sa na skládke stala v prvej polovici februára, keď tam 58-ročného muža privalil ťažký betónový panel. Ako prvá o prípade informovala TV JOJ na svojom portáli Noviny.sk.

Ako Banskobystrickému Štandardu prezradili obyvatelia Vrboviec, mŕtvy muž bol zo sociálne slabšej vrstvy a žil v chudobných podmienkach, v dome bez elektriny. Na skládke vraj zvykol pomáhať a aj pred nešťastnou udalosťou tam mohol z biomasy vyberať kúsky dreva na kúrenie.

Areál skládky, v ktorom došlo k nešťastnej udalosti. Foto: Branislav Caban
Areál skládky, v ktorom došlo k nešťastnej udalosti. Foto: Branislav Caban

Celý areál skládky biomasy nie je oplotený, je teda voľne prístupný komukoľvek. Betónové panely v tvare obráteného písmena T, z ktorých jeden spadol, neslúžia ako oplotenie prevádzky, ale len samotného miesta skladovania biomasy.

Podľa obyvateľov mohla byť príčinou pádu panela premočená pôda, keďže areál skládky sa nachádza v tesnej blízkosti rieky Rimava a samotné panely majú vzhľadom k svojej výške pomerne malú základňu, na ktorej stoja.

Navyše, uložené sú priamo na pôde a nie sú navzájom pospájané. Niektoré sú zo zvislej polohy viditeľne vychýlené.

Podľa miestnych mohli byť pokojne na mieste mŕtveho muža napríklad deti, ktoré by sa tam hrali, keďže ide o pozemok v strede dediny, priamo pri rodinných domoch.


Ďalšie články