Poľnohospodári na juhu stredného Slovenska blokovali ulice a spomalili premávku na hlavnom ťahu

Protest poľnohospodárov na Malohontskej ulici v Rimavskej Sobote. Foto: Branislav Caban

RIMAVSKÁ SOBOTA/LUČENEC – Protesty poľnohospodárov zasiahli vo štvrtok (22. 2.) aj južnú časť Banskobystrického kraja. Farmári vyrazili do ulíc v Rimavskej Sobote, Lučenci či Revúcej.

V Rimavskej Sobote sa zhromaždilo asi 150 traktorov a iných poľnohospodárskych strojov. Ich kolóna vyrazila o 10. hodine z Košickej cesty smerom na Malohontskú ulicu, najfrekventovanejšiu komunikáciou v meste. Farmári tam svoje stroje odstavili a cestu úplne zablokovali na asi dve hodiny.

„Nerobíme to preto, aby sme obmedzovali ľudí. Robíme to pre ľudí, preto, lebo chceme pestovať zdravé slovenské potraviny. Európska únia zavádza politiku extenzívneho hospodárenia, čiže chcú z nás urobiť komunálnych pracovníkov údržby krajiny podmienenej dotáciami,“ konštatoval Norbert Keľo zo spoločnosti Keľo a synovia, jeden z organizátorov protestu.

Podľa Františka Tótha, predsedu Gemerskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory, sú poľnohospodári ľudia, čo neradi hovoria, ale radšej robia, a to sedem dní v týždni. Aktuálnym protestom podľa neho chceli upozorniť okrem iného na prebujnenú byrokraciu, ktorá im strpčuje život.

Poľnohospodári v Rimavskej Sobote Foto: Branislav Caban

„Dosť už bolo papierovania. My chceme siať, orať, byť vonku na poliach, pestovať a vyrábať kvalitné potraviny. Nie sedieť v kancelárii a neustále dávať hlásenia a čakať na kontroly, ktoré trvajú aj rok či dva,“ zdôraznil Tóth.

Upozornil, že poľnohospodári už melú z posledného. „Chýbajú nám nielen dotácie, ale aj peniaze z roku 2022, keď boli produkty predané za veľmi vysoké ceny, ale, bohužiaľ, len na papieri,“ povedal Tóth, podľa ktorého farmári tieto peniaze reálne na účtoch nemajú.

Ako nadviazal ďalší z organizátorov Tomáš Tankó, pre konkurenčné produkty z Ukrajiny, ktoré mali pôvodne smerovať do Afriky, majú domáci poľnohospodári problém predať svoje úrody. „Stoja nám v skladoch. Človek nevie, ako má dať výplatu zamestnancom,“ povedal.

Výjazd poľnohospodárov z Rimavskej Soboty. Foto: Branislav Caban

Zároveň odmietol tvrdenia, že poľnohospodári zdvíhajú ceny svojich produktov a výrobkov. Za zdražovanie podľa neho môžu iné subjekty, hlavne obchodníci.

Kolóna poľnohospodárskych vozidiel po skončení tlačovej konferencie vyrazila smerom do Oždian. Pri výjazde z Rimavskej Soboty v mestskej časti Sobôtka na asi 15 minút zablokovali premávku na hlavnom južnom ťahu I/16.

Farmári protestovali okrem Gemera aj v Novohrade. V Lučenci zhromaždili okolo 50 strojov, ktorými sa presúvali po cestách v rámci mesta a neskôr sa presunuli do Poltára.

Poľnohospodári na hlavnej ceste I/16 Foto: Branislav Caban

Podľa podpredsedu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinovej komory (SPPK) Lučenec a predsedu spoločnosti Agrospol Boľkovce Rastislava Slocíka chceli touto formou upozorniť na rastúcu byrokraciu zo strany Európskej únie.

„Pripájame sa k stredoeurópskym farmárom, ktorým prekáža zavádzanie nezmyselných podmienok. Sú robené od stola hlavne v Bruseli a bez konzultácie s odbornou verejnosťou,“ zdôraznil Slocík.

Aj on upozornil na množstvo byrokracie, ktorá poľnohospodárov núti tráviť veľa času v kanceláriách na úkor ich práce na poliach.

Ďalšie články