Rimavskosobotské múzeum chce zrekonštruovať stálu expozíciu

Gemersko-malohontské múzeum. Gemersko-malohontské múzeum Rimavská Sobota FOTO: Gemersko-malohontské múzeum FB

RIMAVSKÁ SOBOTA – Budova bývalých delostreleckých kasární, v ktorej sídli Gemersko-malohontské múzeum (GMM) Rimavská Sobota, postupne prechádza obnovou. V pláne sú ďalšie rekonštrukčné a revitalizačné práce. Informovala o tom jeho riaditeľka Éva Kerényi na nedávnej tlačovej konferencii.

„Podali sme veľký projekt na rekonštrukciu stálej expozície. Aktuálna je z roku 1979 a je teda už načase nejako ju zmodernizovať interaktívnymi prvkami. Výsledky výzvy budú známe teraz vo februári a ak nám projekt schvália, čaká nás dlhý proces prípravy projektovej dokumentácie a všetkého potrebného,“ avizovala riaditeľka.

GMM na tento účel podľa nej žiada vyše 1,6 milióna eur a ak bude úspešné, pre rekonštrukčné práce bude čiastočne zatvorené až tri roky. „Bolo by to od roku 2025 do roku 2027 a šlo by o zatvorenie horného poschodia, kde je expozícia. Dočasné výstavy by sme však stále organizovali,“ konkretizovala Kerényi.

Veľkým projektom vlaňajšieho roka bola revitalizácia vstupu do múzea. Súčasne bolo vytvorené nové návštevnícke centrum. Na tieto práce GMM získalo dotáciu z Integrovaného regionálneho operačného programu. „Tento projekt nám prešiel po dvoch rokoch čakania. Pre rekonštrukciu sme boli tri mesiace zatvorení,“ ozrejmila riaditeľka s tým, že práce si vyžiadali aj presunutie jednej z vlaňajších výstav.

Okrem vynoveného vstupu je novinkou tiež pamätná izba zakladateľa a prvého riaditeľa rimavskosobotského múzea Jánosa Fábryho. „Pôvodne to bola iba výstava, ktorú sme mali v roku 2020. Ponechali sme ju však ako stálu expozíciu, najprv na chodbe, a teraz sme vytvorili pamätnú izbu,“ zakončila Kerényi.

Počas uplynulého desaťročia sa GMM podarilo získať prostriedky na obnovu fasády múzea a tiež na výmenu okien. Revitalizované bolo aj priestranstvo vo dvore múzea, kde pribudli nová dlažba a ďalšie prvky.

V GMM aktuálne pracuje 18 zamestnancov a jeho zbierkový fond sa skladá z približne 107 000 predmetov, z toho je 32 000 historických kníh a tlačí. Najstaršie tlače sú zo 16. storočia.


Ďalšie články