Predplatné
Prihlásiť sa
Banskobystrický Štandard

Vodiči v Banskobystrickom kraji sa búria. Nové zariadenia na vydávanie lístkov nefungujú

sad,bbsk Vodiči autobusov hovoria aj o atakoch zo strany cestujúcich. Ilustračné foto: Mário Kaprálik

BANSKÁ BYSTRICA – Vodiči autobusov v Banskobystrickom samosprávnom kraji sa búria. Zavedenie Integrovaného dopravného systému im spôsobuje vážne problémy. Tvrdia, že nové technické zariadenia na vydávanie lístkov nefungujú a na používanie nového systému ich dodnes nikto nezaškolil.

Nový integrovaný dopravný systém (IDS) v Banskobystrickom samosprávnom kraji (BBSK), ktorý po januárovej skúšobnej prevádzke na prímestských autobusových linkách už vo februári ide „naostro“, prináša mnohé, najmä technické problémy. Cestujúci sa vraj potom vŕšia na vodičoch, ktorí neboli zaškolení.

„Najčastejší problém je, že ovládací systém nie je veľakrát pokrytý signálom, alebo vypadáva GPS. Takisto nevedia vydať lístok, lebo systém ako taký spadne. Potom sú tam aj problémy, že ak tento systém nespadne, veľakrát chce vodič vydať lístok, ono mu to započíta, ale reálne lístok z tlačiarne nevylezie, pretože sa tlačiareň zablokuje,“ uviedol predseda výboru Základnej organizácie OZ KOVO Slovenská autobusová doprava (SAD) Lučenec Robert Molnár.

Podľa neho je prínos fungujúceho IDS je nespochybniteľný, ale to, s čím za dva týždne jeho fungovania vodiči bojujú, je spomínaná technická stránka veci. Vyskytujú sa však aj ďalšie problémy.

„Pre nich sú aj hrozby tie, že ja ako vodič keď neovládam systém, na ktorý som nebol odborne zaškolený, tak sa mi môže ľahko stať, že prídem do manka. A každý robíme za mzdu. Takže sa boja vodiči sankcií. V ďalšom rade pomaly dochádza aj k útokom cestujúcej verejnosti. Keď raz trom ľuďom predám lístok a potom mi tlačiareň zlyhá, a tým ďalším už lístok nepredám, tak oni už reálne atakujú vodiča, že tento si platil a tento zas nemusí,“ doplnil Molnár.

Podľa predsedníčky Rady OZ KOVO Moniky Benedekovej je pre nich momentálne kľúčové začať to okamžite riešiť. Vodičov zaškoliť a vytvoriť podmienky na hladký prechod na IDS. „Zlepšovanie pracovných podmienok vodičov autobusovej dopravy je jeden z predpokladov zvyšovania atraktivity tohto povolania, pretože počet vodičov dramaticky klesá a mladí nejavia o túto prácu záujem,“ vysvetlila Benedeková.  


Mário Kaprálik