Cestu k jednej z našich najznámejších jaskýň strážia veľké sochy

Socha Poseidóna v Dlhej Vsi. Foto: Branislav Caban Socha Poseidóna v Dlhej Vsi Foto: Branislav Caban

DLHÁ VES – Jediná prístupová cesta k jaskyni Domica pri Kečove (okres Rožňava) vedie cez dedinu Dlhá Ves. Pozornému návštevníkovi pri prejazde touto obcou neunikne malé priestranstvo s múrmi z betónových tvárnic, medzi ktorými dominujú dve veľké kovové sochy.

V neveľkej dedinke na samej hranici s Maďarskom ide o celkom prekvapujúci výjav, hlavne, keď vôbec netušíte, o čo ide. Toto je totiž jedna z tých tém, ktoré si v skutočnosti nenájde novinár, ale vlastne ona si nájde jeho, respektíve úplnou náhodou na ňu naďabí pri práci v teréne.

Pri sochách nechýbajú popisky, ktoré návštevníka tejto nezvyčajnej galérie informujú, že sochy predstavujú antických bohov Poseidóna a Atlasa. Zároveň nesú ekologické posolstvo, ako uvádza tabuľa pri jednej z nich a upozorňuje na nivočenie životného prostredia ťažkými kovmi, uhľovodíkmi, spaľovaním fosílnych palív či rádioaktívnymi odpadmi.

Areál so sochami a japonskou záhradou v Dlhej Vsi. Foto: Branislav Caban
Areál so sochami a japonskou záhradou v Dlhej Vsi. Foto: Branislav Caban

„Túto záťaž neunesie ani Titan Atlas. Pod jej ťarchou Zem klesá do žumpy jadrovej lobby,“ píše sa na informačnej tabuli pri soche gréckeho boha. Druhý boh, Poseidon, sa zase hnevá na ľudstvo pre znečisťovanie riek a morí odpadom.

Význam sôch je teda jasný, ale kto je ich autorom, kto ich osadil v Dlhej Vsi? To sa v malej galérii nedozvedáme, preto musíme pátrať ďalej. Ako na potvoru však počas zimného dňa v dedine nevidieť ani živej duše.

Tomáš Winkler pri soche Atlasa v Dlhej Vsi. Foto: Branislav Caban
Tomáš Winkler pri soche Atlasa v Dlhej Vsi. Foto: Branislav Caban

Keďže sú sochy umiestnené hneď pri výrobnom areáli produkujúcom betónové prefabrikáty a práve z nich sú vybudované aj múry okolo sôch, tušíme prepojenie a skúšame šťastie priamo v tomto závode. Tam sa napokon stretávame s vedúcim prevádzky Tomášom Winklerom, ktorý nás ochotne informuje o detailoch.

„Je to dielo majiteľa firmy Kaiser Ernsta Ringlera. Zaoberá sa aj umením a je autorom viacerých takýchto sôch, nielen tu na Slovensku, ale aj vo svojej vlasti, v Rakúsku,“ vysvetľuje Winkler. Ringler, ktorý si zvolil umelecké meno Odin Mohammed Rosenzweig, je konkrétne autorom myšlienky vytvorenia týchto sôch a ich realizáciu prenechal miestnemu kováčovi Františkovi Kovácsovi.

Japonská záhrada v Dlhej Vsi. Foto: Branislav Caban
Japonská záhrada v Dlhej Vsi Foto: Branislav Caban

Ako Winkler dodal, celý oddychový areál začali budovať len vlani. Okrem sôch sa v ňom nachádzajú aj holubica mieru z kovových rúrok či japonská záhrada. „Zatiaľ nie je dokončená. Ešte tam pribudnú lavičky, osvetlenie a hudobné ozvučenie. Má to byť určitý oddychový priestor aj pre návštevníkov Domice,“ zakončil vedúci prevádzky.

Spomínané sochy a japonská záhrada však nie sú prvá kompozícia, ktorá na tomto mieste stála. Ako sa dá presvedčiť v službe Google Street View, už v roku 2012 tam bola okrasná záhrada. V roku 2015 ju vystriedala desať metrov vysoká pyramída z lámaného kameňa, o ktorej písal portál Gemer.korzar.sme.sk. Ako dopĺňa Pluska.sk, pyramída stála do roku 2017, keď sa rakúsky umelec rozhodol nahradiť ju svojím novým projektom.


Ďalšie články