Tornaľa vytvorila spoločný dobrovoľný hasičský zbor s neďalekou obcou

DHZ Ilustračná snímka Foto: DHZ Borský Mikuláš

TORNAĽA – Mesto Tornaľa bude mať spoločný dobrovoľný hasičský zbor (DHZ) s neďalekou obcou Gemer. Touto záležitosťou sa tornaľské mestské zastupiteľstvo (MsZ) zaoberalo na svojich zasadnutiach od septembra 2023. Definitívne o vytvorení spoločného zboru rozhodli tornaľskí poslanci na svojom decembrovom zasadnutí.

Jednou zo zmien oproti pôvodnému návrhu bolo zvýšenie príspevku Tornale na fungovanie spoločného DHZ. Samospráva dediny Gemer nesúhlasila s ročným poplatkom 300 eur a navrhla ho zvýšiť na 1 500 eur.

„Odôvodňujú to tým, že bežné výdavky na spoločný DHZ budú vyše 10 000 eur. S ďalšími nákladmi to má byť až okolo 13 100 eur,“ konkretizovala na novembrovom zasadnutí MsZ prednostka Mestského úradu Tornaľa Milena Helembaiová.

S navýšením príspevku súhlasil okrem iných poslanec Róbert Jóry. „Ako viem, tak napríklad prehliadka hasičského auta nestojí tisíc eur. Takže ide o minimum toho, čo do tohto spoločného projektu môžeme dať,“ skonštatoval poslanec a dodal, že aj tak to mesto vyjde oveľa lacnejšie než samostatný vlastný zbor.

So zriadením spoločného DHZ súhlasilo aj Krajské riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Banskej Bystrici. To malo pôvodne námietky voči predchádzajúcej zmluve o spolupráci Tornale a Gemera v oblasti plnenia úloh DHZ prostredníctvom gemerského hasičského zboru. Oficiálnym sídlom nového DHZ bude Gemer, zriadený bol na dobu neurčitú.


Ďalšie články