Hriňová počas posledných rokov vybudovala unikátny športový areál

Multifunkčná športová hala v Hriňovej Multifunkčná športová hala v Hriňovej. Foto: Branislav Caban

HRIŇOVÁ – Na začiatku tam boli iba jednoduchý futbalový štadión a klasické „socialistické“ kúpalisko s betónovým bazénom. Vďaka aktivite samosprávy však okolo týchto dvoch športovísk v Hriňovej (okres Detva) pribudli ďalšie atrakcie. Dnes je to športovo-rekreačný areál, akým sa nemôžu pochváliť ani viaceré väčšie mestá na juhu Banskobystrického kraja.

Veľkou premenou ale prešlo aj samotné kúpalisko. „Do roku 1999 tu fungovalo staré hriňovské kúpalisko s 50-metrovým bazénom so šiestimi dráhami. Vtedajší predstavitelia mesta skonštatovali, že je v zúboženom stave a nedá sa ďalej prevádzkovať. Steny bazéna sa borili dovnútra a technológia bola zastaraná,“ povedal pre Banskobystrický Štandard primátor Hriňovej Stanislav Horník.

Ako ďalej uviedol, nasledujúce roky kúpalisko nebolo prevádzkované a v jeho priestoroch vznikli zberný dvor a skladisko. „Po takmer štvrťstoročí sme sa rozhodli pripraviť projekt na jeho rekonštrukciu. Zadanie bolo vystavať jednoduché ‚dedinské‘ nízkonákladové zariadenie,“ zdôraznil Horník.

Na takýto relatívne veľký a nákladný projekt však mesto muselo podľa jeho slov zhromažďovať peniaze niekoľko rokov a muselo si vziať aj úver. „Napokon sme do bývalého bazéna vstavali tri nové. Sú to 25-metrový plavecký bazén so siedmimi dráhami, relaxačný a detský bazén,“ konkretizoval primátor.

Kúpalisko v Hriňovej. Foto Branislav Caban
Kúpalisko v Hriňovej. Foto Branislav Caban

Pri bazénoch vznikla podzemná strojovňa so servisnou miestnosťou a tromi výmenníkmi vody. Do športového areálu bolo totiž privedené potrubie zo siete miestneho výrobcu tepla a voda v detskom a relaxačnom bazéne je vďaka tomu zohrievaná. „Neskôr sme ešte dobudovali ihrisko na plážový volejbal a pumptrackovú dráhu,“ doplnil Horník.

Nové kúpalisko funguje tri roky a ročne ho podľa údajov samosprávy navštívi 16 000 až 17 000 ľudí. Celkové náklady boli okolo 850 000 eur a podľa primátora mali šťastie, že výstavbu stihli pred veľkým zdražovaním stavebných materiálov.

Dôležitým prírastkom v areáli bola multifunkčná hala, ktorú otvárali v apríli 2022. V týchto dňoch k nej pribudli modulárne šatne. „Máme za sebou už takmer tri zimné sezóny a dva ročníky školského korčuliarskeho programu v spolupráci so Slovenským zväzom ľadového hokeja,“ ozrejmil Horník. Halu však môžu športovci využívať aj v lete na florbal, inline hokej či bedminton.

Ľadová plocha v multifunkčnej športovej hale v Hriňovej. Foto Branislav Caban
Ľadová plocha v multifunkčnej športovej hale v Hriňovej. Foto Branislav Caban

V priestoroch futbalového štadióna vznikla v roku 2022 turistická ubytovňa. „Keď sme ju otvárali, ešte pretrvávali opatrenia pre pandémiu covidu-19. Momentálne priestory ubytovne využívajú tri utečenky z Ukrajiny, takže na nejakú komerčnú prevádzku sme zatiaľ tieto priestory nestihli využiť. Krátkodobo ich ale využili zahraniční športovci, ktorých sme potrebovali ubytovať,“ vysvetlil primátor.

V budúcnosti chcú v športovo-rekreačnom areáli ešte vysadiť ďalšiu zeleň a vyriešiť parkovanie i oplotenie športovísk. „Niekoľko rokov máme vypracovaný aj projekt na rekonštrukciu atletickej dráhy. Je v pôvodnom stave spred 40 rokov a tiež by si zaslúžila nejakú solídnejšiu obnovu,“ zakončil Horník.


Ďalšie články