Turistická mapa TM 135 Stolické vrchy – Revúca bude mať nové vydanie

Mapa TM135 Mapa TM135 Foto: CBS Kynceľová

KYNCEĽOVÁ/REVÚCA – Kartografický tím z bývalého Vojenského kartografického ústavu (VKÚ) v Harmanci, ktorý teraz pôsobí v Kynceľovej pri Banskej Bystrici, pripravuje nové vydanie mapy TM 135 Stolické vrchy – Revúca. Informovala o tom manažérka pre médiá Kristína Krupová.

„Tentoraz nielen na papieri, ale aj pomocou aplikácie s rozšírenou realitou budete môcť nazrieť ponad Stolické vrchy. Turistická a cyklistická mapa VKÚ TM 135 Stolické vrchy – Revúca vychádza v klasickej mierke 1:50 000,“ vysvetlila Krupová.

Doplnila, že na mape sú označené všetky dôležité body, vrstevnice, turistické trasy a cyklotrasy spolu s rôznymi ďalšími údajmi. „Mapa má svoje tradičné precízne tieňovanie, ktoré sa robí ručne,“ zdôraznila.

Novinkou je mobilná aplikácia CBS Map Explorer. Tá na displeji smartfónu nad rozprestretou mapou zobrazí informácie o konkrétnych miestach, na ktoré užívateľ namieri, a povie mu, čím sú tieto lokality zaujímavé.

„Papierová mapa má oproti online mapám v mobile nesporné výhody pre lepšie plánovanie výletu. Predsa len rozprestretá na stole je oveľa väčšia ako displej mobilu. Aby toto plánovanie bolo ešte lepšie, vyvinuli sme novú mobilnú aplikáciu CBS Map Explorer, ktorá zobrazuje rozšírenú virtuálnu realitu nad papierovou mapou. Mapa vám teda povie, kde to je, a Map Explorer prezradí, čo to je,“ načrtol riaditeľ vydavateľstva VKÚ Harmanec Milan Paprčka.

„Turistická mapa Stolické vrchy vás dovedie nielen k muránskym sysľom a k Národnému parku Muránska planina, ale zažijete s ňou úchvatné scenérie v okolí Jelšavy, Hnúšte a Tisovca. Tu nájdete aj mnohé výnimočné turistické atrakcie, ako sú ubytovanie v kaštieli Coburgovcov, luxusné wellness, Železničné múzeum, Banícke múzeum alebo typický ovčí salaš. To všetko môžete navštíviť pešo, na bicykli, alebo na chrbte koňa,“ dodal regionálny projektový manažér Martin Koščo.


Ďalšie články