Predplatné
Prihlásiť sa
Banskobystrický Štandard

Platené parkovanie v Rimavskej Sobote posunuli, vieme termín

Rimavská-Sobota-kostol-Hlavné-námestie Hlavné námestie v Rimavskej Sobote Foto: Branislav Caban.

RIMAVSKÁ SOBOTA – Platené parkovanie vo vybraných lokalitách mesta Rimavská Sobota malo byť pôvodne spustené už na jeseň, ale samospráva ho napokon presunula na začiatok budúceho roka. Pre Banskobystrický Štandard to potvrdila Eva Muráriková, vedúca odboru rozvoja mesta Mestského úradu Rimavská Sobota.

„Poslanci budú na zasadnutí dňa 12. decembra schvaľovať nové všeobecne záväzné nariadenie (VZN) o platenom parkovaní. Spustené bude potom pravdepodobne 1. januára 2024,“ povedala Muráriková.

Skorší termín príliš neprichádza do úvahy, pretože nové VZN musí byť po schválení vyvesené na úradnej tabuli mesta minimálne 15 dní. Táto lehota uplynie 27. decembra a je nepravdepodobné, že by platené parkovanie v meste spustili medzi sviatkami.

V nedeľu na námestí zadarmo

V novej verzii VZN je podľa Murárikovej navrhovaných niekoľko zmien, napríklad bezplatné parkovanie na Hlavnom námestí počas nedieľ. Dôvodom je, aby za parkovanie nemuseli platiť veriaci, ktorí prichádzajú na bohoslužby do dvoch kostolov na námestí.

Parkovací automat na námestí v Rimavskej Sobote. Foto: Branislav Caban

Ak bude VZN schválené v navrhovanej forme, Rimavskosoboťania a návštevníci mesta budú platiť za odstavenie vozidiel v štyroch lokalitách. Okrem už spomínaného Hlavného námestia je to parkovisko pri pošte na Jánošíkovej ulici, ďalšie parkovisko na Ulici Kálmána Mikszátha a rekreačná oblasť Kurinec.

Parkovanie bude spoplatnené počas pondelka až nedele od 6.00 do 18.00 hod. Výnimkou bude Hlavné námestie, kde sa v sobotu bude platiť len do 12.00 a v nedeľu bude parkovanie zadarmo.

Cena za jednu hodinu parkovania bude na Hlavnom námestí jedno euro a na ostatných dvoch parkoviskách 50 centov. V rekreačnej oblasti Kurinec to budú dve eurá na celý deň. Parkovné sa bude dať zaplatiť v parkovacích automatoch v hotovosti alebo platobnou kartou, prípadne kúpou parkovacej karty na mestskom úrade. Platba cez SMS či pomocou mobilnej aplikácie nebude možná.

Termín sa už posúval

Parkovacie automaty boli v meste nainštalované už koncom septembra a platené parkovanie malo byť spustené v októbri. Samospráva neskôr tento termín posunula na november, ale ani ten sa nepodarilo dodržať.

Rimavská Sobota pôvodne zaviedla platené parkovanie už v 90. rokoch 20. storočia. Vtedy sa týkalo celého centra mesta vrátane ulíc, nielen niekoľkých parkovísk. Neskôr bolo parkovné vyberané už len na Hlavnom námestí, ale pred niekoľkými rokmi prestala samospráva vyžadovať platenie parkovného aj tam.

V posledných rokoch bola Rimavská Sobota jedno z mála okresných miest na Slovensku, kde sa za parkovanie vôbec neplatilo.


Branislav Caban