Predplatné
Prihlásiť sa
Banskobystrický Štandard

Na juhu stredného Slovenska pribudne nový McDonald’s, prvý v širokom okolí

Vizualizácia budúceho McDonald's a obchodného centra v R. Sobote Vizualizácia budúceho McDonald's a obchodného centra v R. Sobote. Zdroj: Tibor Bartók

RIMAVSKÁ SOBOTA – Prvou na juhu stredného Slovenska, ale aj v širšom okolí bude nová reštaurácia rýchleho občerstvenia McDonald’s, ktorá by mala byť začiatkom roka 2025 otvorená v Rimavskej Sobote. Jej prípravu pre Banskobystrický Štandard potvrdil Tibor Bartók zo spoločnosti Reality RS, ktorá vlastní príslušný pozemok a spolupracuje s investorom.

„Celý projekt je aktuálne vo fáze posudzovania vplyvov na životné prostredie EIA a pripravuje sa projektová dokumentácia,“ konkretizoval Bartók. Ako dodal, úlohou jeho spoločnosti je pripraviť pozemok na výstavbu do leta budúceho roka.

McDonald’s v Rimavskej Sobote bude súčasťou obchodného centra s ponukou tovarov a služieb, ktoré má v pláne vybudovať investor KLM real estate. Okrem McDonald’s by v ňom malo vzniknúť desať prevádzok so samostatnými vstupmi. Súčasťou centra bude aj 206 nových parkovacích miest.

„Prevádzka rýchleho občerstvenia McDonald´s je navrhnutá ako typový objekt tejto medzinárodnej siete. Ide o jednopodlažný objekt s rozmermi 35,2 × 13,5 metra a výškou 5,8 metra, s terasou, ihriskom pre deti a parkovacou plochou,“ uvádza sa v materiáloch, ktoré investor predložil na EIA.

Súčasťou objektu bude aj možnosť objednania a výdaja jedla priamo z a do automobilu (McDrive). Kapacita reštaurácie bude 130 osôb, prácu v nej by malo nájsť 20 zamestnancov. V celom obchodnom centre má byť okolo 80 pracovníkov. Celkové náklady na jeho realizáciu investor odhaduje na 9,2 milióna eur.

Prípravu novej reštaurácie potvrdila pre regionálny portál Vobraze.sk aj manažérka spoločnosti McDonald’s Lucia Poláčeková. „V uvedenej lokalite máme v pláne postaviť novú prevádzku,“ uviedla.

Hneď pri ceste z Bratislavy do Košíc

Výhodou budúcej reštaurácie a obchodného centra je lokalita priamo pri hlavnom južnom cestnom ťahu I/16 na severnom okraji Rimavskej Soboty. Využívať ju teda budú môcť nielen obyvatelia mesta a regiónu, ale aj vodiči a cestujúci. Jediný McDonald’s na hlavnom južnom ťahu medzi Trnavou a Košicami, ktorý je situovaný priamo pri ceste, je v súčasnosti na odpočívadle Terminal R1 pri Beladiciach na západnom Slovensku.

Vizualizácia budúcej reštaurácie McDonald’s a obchodného centra v R. Sobote. Zdroj: Tibor Bartók

V lokalite budúceho obchodného centra pri Rimavskej Sobote aktuálne prebieha aj výstavba veľkej turbookružnej križovatky, ktorá na ceste I/16 nahradí starú a nevyhovujúcu križovatku z 80. rokov minulého storočia. V budúcnosti by síce mala byť veľká časť dopravy presmerovaná na rýchlostnú cestu R2, ktorá povedie asi kilometer severnejšie, avšak jej výstavba je zatiaľ v nedohľadne.

Prevádzky McDonald’s sú v súčasnosti sústredené hlavne vo väčších mestách severnej a západnej časti Slovenska s vyššou kúpnou silou obyvateľstva a v turisticky najexponovanejších lokalitách. Juh Slovenska v pomyselnom trojuholníku miest Nové Zámky, Zvolen a Košice bol doteraz bez akejkoľvek prevádzky tohto reťazca, či iného podobného nadnárodného fastfoodu.

Zemné práce v lokalite budúceho obchodného centra a reštaurácie McDonald’s. Foto: Branislav Caban

Celkovo je v súčasnosti na Slovensku viac ako 40 prevádzok McDonald’s, z toho bezmála polovica v Bratislave a jej blízkom okolí.


Branislav Caban