Predplatné
Prihlásiť sa
Banskobystrický Štandard

Na juhu Banskobystrického kraja začína jazdiť 67 nových autobusov

Nové autobusy SAD Lučenec Nové autobusy SAD Lučenec. Foto: Sadlc.sk

LUČENEC – Dovedna 67 nových autobusov skvalitní dopravu na cestách juhu Banskobystrického kraja. Nakúpila ich spoločnosť Slovenská autobusová doprava (SAD) Lučenec a v priebehu novembra ich postupne nasadzuje do prevádzky. Firma o tom informovala na svojej oficiálnej internetovej stránke Sadlc.sk.

„Nové autobusy sú šetrné k životnému prostrediu. Sú vybavené úspornými ekologickými motormi spĺňajúcimi najprísnejšiu normu EURO 6. Okrem autobusov s nízkymi emisiami spoločnosť zaradí do prevádzky aj štyri nové autobusy s bezemisným pohonom na elektrinu. Priemerný vek vozového parku spoločnosti sa tak zníži z pôvodných 7,8 na 2,8 roku,“ konkretizovala spoločnosť.

Ako dodala, príjemné prostredie v autobusoch zabezpečujú estetické ergonomické sedadlá, wi-fi pripojenie a USB porty. Autobusy sú podľa SAD Lučenec vybavené moderným vonkajším a vnútorným informačným systémom, ktorý bude cestujúcich informovť o odchodoch autobusov z nasledujúcej zastávky v reálnom čase.

Tepelný komfort bude v zime zabezpečovaný samostatne programovateľným nezávislým kúrením, v lete komplexnou klimatizáciou interiéru vozidla a tónovanými sklami s determálnou ochranou.

„Pri obnove vozového parku sa nezabudlo ani na cestujúcich so zníženou pohyblivosťou, deti a mamičky s kočíkmi. Všetky nové autobusy sú vo vyhotovení so zníženou podlahou pre uľahčenie nástupu a výstupu cestujúcich a STOP tlačidlami s Braillovým písmom,“ dodala SAD Lučenec.

Okrem tradičných spôsobov platenia za cestovné bude možné v autobusoch platiť aj platobnou kartou. Všetky autobusy sú s cieľom zvýšiť bezpečnosť a spoľahlivosť dopravného procesu vybavené zariadením pre sledovanie polohy vozidla v reálnom čase a kamerovým systémom. V nových autobusoch bolo zlepšené aj pracovné prostredie pre vodiča, ktoré je navrhnuté s ohľadom na ergonómiu, pohodlie, funkčnosť a bezpečnosť.

Slovenská autobusová doprava Lučenec zabezpečuje verejnú osobnú dopravu na pravidelných prímestských a mestských linkách v okresoch Lučenec, Rimavská Sobota, Poltár, Detva, Revúca, Poprad, Brezno, Banská Bystrica, Zvolen, Veľký Krtíš a Rožňava.


Branislav Caban