Predplatné
Prihlásiť sa
Banskobystrický Štandard

Želovce pripravujú rozpočet na nový rok ako vyrovnaný

peniaze Ilustračné foto: Pixabay.com

ŽELOVCE – Obec Želovce vo Veľkokrtíšskom okrese pripravuje rozpočet na nový rok ako vyrovnaný. Pre TASR to uviedla starostka Mária Rechová.

Dodala, že obec počítala s podielovými daňami vo výške 509 000 eur, k 30. septembru je však skutočnosť 389 189 eur. „Rozdiel je teda vyše 119 000 eur,“ objasnila. V júni a júli tohto roka boli podľa jej slov výrazne nižšie podielové dane, tie od augusta nepokrývajú ani bežné výdavky v obci.

„Tieto výpadky rozpočtu nie je možné nahradiť tým, že budeme zvyšovať dane z nehnuteľností,“ zdôraznila. Podotkla, že Želovce sú v oblasti, ktorej sa už dlhodobo hovorí hladová dolina. „Je tu vysoká miera nezamestnanosti a obyvatelia nemôžu v tomto suplovať štát,“ poznamenala.

Starostka priblížila, že ani počas decembrových sviatkov si nemôžu dovoliť nič veľké a honosné. Budú tak mať vyzdobený jeden vianočný stromček, ako po iné roky. Keďže sú Želovce obec s počtom 1 190 obyvateľov, nikdy podľa nej nemávali veľkolepé vianočné výzdoby.

„Na stĺpoch verejného osvetlenia budú nainštalované ozdoby, ktorých je približne 20 kusov,“ povedala s tým, že vianočné trhy budú organizovať pri príležitosti Mikuláša. Bude to 9. decembra popoludní.

(tasr)