Predplatné
Prihlásiť sa
Banskobystrický Štandard

Práce na R2 v Lučeneckom okrese pokračujú aj v zime, vzniká najdlhšia estakáda

Výstavba úseku R2 Kriváň - Mýtna Výstavba úseku R2 Kriváň – Mýtna. Foto: Facebook.com/Národná diaľničná spoločnosť

KRIVÁŇ/MÝTNA – Celkovú dĺžku 4 374 metrov dosiahne diaľničná estakáda v okrese Lučenec, ktorá bude po dostavaní súčasťou úseku rýchlostnej cesty R2 Kriváň – Mýtna. Stane sa tak najdlhšou stavbou svojho druhu na Slovensku. Informovala o tom Národná diaľničná spoločnosť (NDS) na svojej oficiálnej facebookovej stránke.

„Estakáda, ktorá je dominantou stavby, je rozdelená na osem dilatačných celkov budovaných technológiou na výsuvnej skruži, technológiou letmej betonáže a technológiou postupného výsuvu nosnej konštrukcie,“ uviedla NDS

Dodala, že aktuálne sa pripravujú na výstavbu celku, ktorý bude vysúvaný v druhom smere, než to bolo doteraz, teda v smere do Lučenca. „Špecifikom bude to, že vysúvanie segmentov bude v dvojpercentnom klesaní. Viditeľný progres je aj na zvyšných mostoch R2 Kriváň – Mýtna. Dokončujú sa piliere, ukladajú sa výstuže a prebieha betonáž,“ zhrnula spoločnosť.

Spomenula tiež, že nosná konštrukcia sa vysúva v združenom priereze, čo znamená, že každý zo segmentov sa vysúva v plnej šírke mosta, teda 27,5 metra. „Na častiach, ktoré sú už vysunuté, sa začali práce na realizácii príslušenstva. Teda postupne bude prebiehať montáž ríms, izolácií, asfaltových a betónových vrstiev, zábradlí či zvodidiel a protihlukových stien,“ zakončila NDS.

Úsek R2 Kriváň – Mýtna je vedený údolím Krivánskeho potoka a po dokončení bude merať 9 104 metrov. Oficiálny zmluvný začiatok stavby bol marec 2020, ale reálna stavebná činnosť sa rozbehla až vo februári 2021, ako informoval portál Sobotnik.sk na základe vyjadrenia Ministerstva dopravy a výstavby SR.

Po dokončení tohto úseku bude viesť rýchlostná cesta R2 neprerušene v plnom profile od Zvolena až pred Lučenec. Výstavba ďalších úsekov smerom na Rimavskú Sobotu a Rožňavu však zatiaľ nie je potvrdená a nie je jasné, kedy presne by sa mohla začať. Rovnako ešte chýba aj obchvat Zvolena, ktorý by túto časť R2 prepojil s rýchlostnou cestou R1 z Trnavy do Banskej Bystrice.


Branislav Caban