Predplatné
Prihlásiť sa
Banskobystrický Štandard

ŽELOVCE – Obec Želovce vo Veľkokrtíšskom okrese pripravuje rozpočet na nový rok ako vyrovnaný, uviedla starostka Mária Rechová.

Dodala, že obec počítala s podielovými daňami vo výške 509 000 eur, k 30. septembru je však skutočnosť 389 189 eur. „Rozdiel je teda vyše 119 000 eur,“ objasnila. V júni a júli tohto roka boli podľa jej slov výrazne nižšie podielové dane a tie od augusta nepokrývajú ani bežné výdavky v obci. „Tieto výpadky rozpočtu nie je možné nahradiť tým, že budeme zvyšovať dane z nehnuteľností,“ zdôraznila. Podotkla, že Želovce sú v oblasti, ktorej sa už dlhodobo hovorí hladová dolina. „Je tu vysoká miera nezamestnanosti a obyvatelia nemôžu v tomto suplovať štát,“ poznamenala.        

Starostka priblížila, že ani počas decembrových sviatkov si nemôžu dovoliť nič veľké a honosné. Budú tak mať vyzdobený jeden vianočný stromček ako po iné roky. Keďže sú Želovce obec s počtom 1190 obyvateľov, nikdy podľa nej nemávali veľkolepé vianočné výzdoby. „Na stĺpoch verejného osvetlenia budú nainštalované ozdoby, ktorých je približne 20 kusov,“ povedala s tým, že vianočné trhy budú organizovať pri príležitosti Mikuláša. Bude to 9. decembra popoludní.

(tasr)


Filter
Všetky kategórie
Pridať kategórie
Vojna na Ukrajine Voľby 2023 Kultúra Slovensko Svet Ekonomika Z regiónu Šport Počasie Doprava Kresťanstvo Vojna v Izraeli
Minúta
Minúta
Nové správy

Chaos okolo firmy OpenAI nebol o bezpečnosti umelej inteligencie, hovorí šéf Microsoftu v reakcii na dočasné prepustenie šéfa OpenAI Sama Altmana. Popiera tak podozrenia, že Altmana prepustili po nejakom nebezpečnom zistení.

Prečítať viac 

PARTIZÁNSKE – Nemocnica v Partizánskom dočasne preruší prevádzku gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia a neonatológie. Stane sa tak od 15. decembra.

Prečítať viac 

Na slovenský trh mieri nová sieť drogérií. Značka Hebe, ktorú vlastní majiteľ obchodného reťazca Biedronka, si zatiaľ robí prieskum trhu v Česku.

Prečítať viac 

ŽILINA – Chýbajúce úseky diaľnice D3 sa postavia v celosti ako jednu stavbu a použije sa na ňu celý objem financií alokovaný v eurofondoch na výstavbu diaľnic v aktuálnom programovom období 2021 – 2027, uviedol minister dopravy Jozef Ráž mladší.

Prečítať viac 

Špecializovaný trestný súd odsúdil Mariana V. obžalovaného z úkladnej vraždy expriateľky Iriny na nepodmienečný trest odňatia slobody v trvaní 25 rokov. Rozsudok nie je právoplatný.

Prečítať viac 

Egypt a Katar rokujú s Izraelom a hnutím Hamas o možnom predĺžení prímeria v Gaze o ďalšie dva dni. Vo štvrtok to oznámil šéf egyptskej Štátnej informačnej služby Dijá Rašwán.

Prečítať viac 

BRATISLAVA – V hlavnom meste otvoria zrekonštruované staré evanjelické lýceum. Má sa stať kultúrno-komunitným centrom Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku, Cirkevného zboru Bratislava-Staré Mesto. V objekte tiež zostane pracovisko Slovenskej akadémie vied, ktoré spravuje archív cirkevného zboru. Rekonštrukcia trvala tri roky.

Prečítať viac 

Dvojicu obvinených z nedávnej akcie NAKA vzal sudca do väzby. Zásah okrem iného týkal podozrení z nehospodárneho spravovania majetku v štátnych podnikoch Slovenský vodohospodársky podnik a Vodohospodárska výstavba.

Prečítať viac 

BRATISLAVA – Vodné dielo Gabčíkovo zmodernizovali, podľa vládnych predstaviteľov bude plavba po Dunaji bezpečnejšia, plynulejšia a komfortnejšia.

Prečítať viac 

Martinu Šimkovičovú pobúril obraz vystavený v Slovenskom rozhlase. Ide o obraz zobrazujúci dvoch mužov od slovenského umelca Andreja Dúbravského. Obraz vystavený v priestoroch verejnoprávneho rozhlasu šéfka rezortu kultúry kritizovala vo vysielaní televízie Slovan.

Prečítať viac 

Odvolaný generálny riaditeľ Správy ciest Košického samosprávneho kraja Anton Trišč sa v pondelok objavil v práci. Trišč sa vyjadril, že bol v práci preto, lebo mu na stole ostali rozpracované veci, po ktoré si prišiel. Nepotvrdil však, či bude v košickej správe ciest naďalej pôsobiť.

Prečítať viac 

Robert Kaliňák poďakoval Českej republike za velenie v mnohonárodnej bojovej brigáde na Lešti. Velenie na určitý čas v lete budúceho roka preberie Španielsko. Minister obrany potvrdil, že na Slovensku by budúci rok mali pristáť prvé slovenské stíhačky F-16.

Prečítať viac 

BANSKÁ BYSTRICA – Banskobystrický samosprávny kraj v Žiari nad Hronom otvoril jedno z ôsmich zákazníckych centier, ktoré budú obyvateľom kraja nápomocné pri orientácii v Integrovanom dopravnom systéme. Ten vstupuje do platnosti od budúceho januára.

Prečítať viac 

Cestári upozorňujú na silné sneženie, problémy može robiť aj poľadovica. Slovenský hydrometeorologický ústav vydal pred poľadovicou výstrahu 1.stupňa, platí najmä pre juhozápad a juh krajiny.

Prečítať viac 

Pre Ukrajinu bude jednoduchšie získať naspäť Krym ako Donbas, povedal Volodymyr Zelenskyj. Krym podľa ukrajinského prezidenta čaká na svoje opätovné pripojenie k Ukrajine.

Prečítať viac 

Spotrebiteľské organizácie v EÚ podali sťažnosť na spoločnosť Meta. Urobili tak v reakcii na jej platobný model pre sociálne siete Facebook a Instagram, v rámci ktorého Meta dáva používateľom na výber, či súhlasia s používaním svojich osobných údajov alebo si priplatia za služby.

Prečítať viac 

Ekologické motobicykle Furkamotors začínali ako študentský projekt dvoch bratov z Bratislavy. Dnes ide o spoločnosť, ktorá predáva produkty po celom svete. Aký je ich recept na úspech?

Prečítať viac 

POVAŽSKÁ BYSTRICA – Medzi Považskou Bystricou a obcou Domaniža dokončili rekonštrukciu cesty za približne päť miliónov eur. Išlo o úseky cesty s celkovou dĺžkou takmer päť kilometrov.

Prečítať viac 

Zahraniční samoplatcovia dávajú za štúdium medicíny aj o tritisíc eur viac než štát. Ministerka zdravotníctva to chce dorovnať, aby sme mali viac slovenských študentov.

Prečítať viac 

Fico chce zachovať cenu plynu, pritom pred rokom ju kritizoval, hovorí Igor Matovič. Obvinil Roberta Fica a Petra Pellegriniho z nedodržania predvolebných sľubov.

Prečítať viac 

PREŠOV – Prímestskú autobusovú dopravu v prešovskom kraji bude riadiť centrálny dispečing a informačný systém IDS Východ. Vďaka tomu sa výrazne zlepšia prestupy. Prvá etapa bude spustená už v januári.

Prečítať viac 

Slovensko podporuje celoeurópske snahy o zabezpečenie dostatku liekov, uviedla Zuzana Dolinková. Ministerka zdravotníctva pripomenula, že Rada ministrov sa venovala budovaniu strategickej autonómie Európskej únie z pohľadu zdravotníctva s dôrazom na nedostatok liekov v Únii.

Prečítať viac 

Na Úrade inšpekčnej služby sa chystajú personálne zmeny. Viacerí funkcionári a príslušníci skončia na okresných riaditeľstvách polície. Niektorí z nich však majú štatút chráneného oznamovateľa.

Prečítať viac 

Zo znásilnenia 16-ročnej Škótky v Glasgowe sú obvinení štyria Česi. Incident sa mal udiať 9. novembra po futbalovom zápase Glasgow Rangers verzus Sparta Praha. Obvinených najprv zadržali v cele, troch z nich následne prepustili.

Prečítať viac 

ŽILINA – Výstavba chýbajúceho úseku diaľnice D3 medzi Žilinou a Čadcou sa pravdepodobne rozbehne o necelé tri roky. Informácia zaznela na štvrtkovom 10. zasadnutí pracovnej skupiny na riešenie prípravy a výstavby investičného projektu D3, aj za účasti ministra dopravy Jozefa Ráža ml. a štátneho tajomníka rezortu Igora Chomu.

Prečítať viac 

Zelenskyj navštívil frontovú líniu v Charkovskej oblasti na východe Ukrajiny, kde ruská armáda zintenzívňuje útoky. Vojakom zaželal víťazstvo a povzbudil ich, aby nestrácali iniciatívu.

Prečítať viac 

Vladimir Putin povedal, že Rusko je „na čele budovania spravodlivejšieho svetového poriadku“. V kontexte vojny na Ukrajine uviedol, že Moskva sa zapojila do „boja za suverenitu a spravodlivosť“, ktorý je „bojom za národné oslobodenie“.

Prečítať viac 

KOŠICE – U zmluvných dopravcov Košického samosprávneho kraja Arriva Michalovce a eurobus, odchádza 35 vodičov autobusov, cestujúci tento výpadok mimoriadne nepocítia.

Prečítať viac 

Mimoriadna schôdza Národnej rady v súvislosti s pochybeniami okolo výstavy Expo Dubaj 2020 by mohla byť v utorok, informoval šéf parlamentu Peter Pellegrini. Poslanci chcú na schôdzi požiadať lídra opozičnej SaS a exministra hospodárstva Richarda Sulíka, aby nahradil vzniknutú škodu.

Prečítať viac 

V Rusku uznali medzinárodné LGBT hnutie za extrémistickú organizáciu. Informoval o tom vo štvrtok ruský opozičný server Meduza.

Prečítať viac 

TRENČÍN – Na železničnej stanici Trenčianske Teplice sa uskutoční obľúbené podujatie, počas ktorého sa deti a dospelí prevezú Mikulášskou električkou. Spomínané miesto sa na jeden deň zmení na stanicu „peklo“.

Prečítať viac 

Obranná stratégia Únie musí zahŕňať Ukrajinu, vyhlásila Von der Leyenová vo štvrtok v prejave na výročnej konferencii Európskej obrannej agentúry. „Naša stratégia môže byť úplná len vtedy, ak bude zohľadňovať aj potreby Ukrajiny a jej priemyselné kapacity,“ uviedla.

Prečítať viac 

Poslanec Jaroslav Spišiak pochybuje, že Ľubomír Solák bude dobrým policajným prezidentom. Bývalý policajný prezident to uviedol na margo Solákovho tvrdenia, že zákon o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti by sa nemal vzťahovať na policajtov, keďže Policajný zbor funguje v špecifickom režime.

Prečítať viac 

Protimonopolný úrad vykonal neohlásenú inšpekciu medzi dodávateľmi liekov a zdravotníckych pomôcok. Dôvodom boli podozrenia, že porušili pravidlá hospodárskej súťaže.

Prečítať viac 

„Z vojny profitujú jedine výrobcovia zbraní, ktorí zarábajú na smrti ľudí,“ uviedol pápež František v závere generálnej audiencie s tým, že vojna je vždy porážkou pre všetkých.

Prečítať viac 

Nominácia Tibora Gašpara na čelo Slovenskej informačnej služby by mohla byť problematická. Je totiž otázne, či prípadnú nomináciu Gašpara dokážu Peter Pellegrini s Tomášom Druckerom s pokojom prijať. Píše Dag Daniš.

Prečítať viac 

BRATISLAVA – Polícia pátra po skupinke ľudí, ktorí ukradli cenné šperky z klenotníctva na Námestí SNP v celkovej hotnote skoro desaťtisíc eur. Doposiaľ neznámy páchateľ odcudzil tovar z bieleho, žltého a rhodiového kovu, ktorý bol voľne vystavený vo výklade.

Prečítať viac 

Robert Fico prijal na úrade vlády veľvyslancov Spojených štátov amerických a Ruska. Gautamovi Ranuovi a Igorovi Bratčikovovi predostrel svoj pohľad na vývoj slovensko-amerických a slovensko-ruských vzťahov.

Prečítať viac 

EÚ mešká so záväzkom dodať Ukrajine milión kusov delostreleckej munície do marca 2024. Uviedol to vo štvrtok predseda Európskej rady Charles Michel.

Prečítať viac 

Arménsko a Azerbajdžan opäť rokujú o delimitácii štátnych hraníc, uviedli arménski predstavitelia. Rokovania o normalizácii vzájomných vzťahov sa zastavili po tom, ako Baku získalo sporný región Náhorný Karabach.

Prečítať viac 
Nahrávam...
Ďalšie články