Predplatné
Prihlásiť sa
Banskobystrický Štandard

Žiar nad Hronom bude prvé mesto v Európe s digitálnym dvojčaťom

sken-hlavna Marcela Bindzárová Gergeľová z Technickej univerzity v Košiciach, Martin Hypký, predseda Úradu pre územné plánovanie a výstavbu SR a Pater Antal, primátor Žiaru nad Hronom. Foto: FB PA

ŽIAR NAD HRONOM – Žiar nad Hronom sa stal priekopníkom projektu vytvárania digitálneho obrazu krajiny. Vznikne tak tzv. digitálne dvojča, reálny obraz mesta do absolútnych detailov, ktorý bude k dispozícii v digitálnej podobe.

„Všetky objekty nad zemou i pod ňou budú naskenované a následne digitalizované. Konkrétne budovy, cesty, stromy aj inžinierske siete. Vytvorenie digitálneho obrazu krajiny je kľúčové pre lepšie plánovanie a využitie územia. Postupne bude takto zmapované celé územie Slovenska,“ uviedol Peter Antal, primátor Žiaru nad Hronom.

Projekt podobného rozsahu sa nikde inde v Európe zatiaľ nerealizuje. Slovensko je prvá krajina a Žiar nad Hronom prvé európske sídlo. Vybrali ho ako pilotné mesto pre jeho polohu, členitosť a rozmanitosť vo všetkých údajoch. Projekt digitalizácie krajiny bude mať obrovský prínos pre územné plánovanie, stavebné konania, projektovanie stavieb a územných celkov a podrobnú a presnú digitalizáciu objektov nad zemou, ale aj pod ňou. „Som presvedčený, že ho ocenia všetci, ktorí stavajú, pretože konečne budeme mať presne vytýčené a zaznačené všetky inžinierske siete, nie ako je to dnes,“ dodal Antal.

 „Digitálny obraz krajiny je v podstate taký ucelený obraz toho, čo vidíme vo fyzickom svete. Prenáša sa to do digitálneho sveta, ale nielen opticky (teda to, čo vidím), ale aj dáta, ktoré za tým ležia. Hovoríme o kultúrnych, ekonomických dátach,“ ozrejmil predseda Úradu pre územné plánovanie a výstavbu SR Martin Hypký s tým, že digitálne mapovanie územia, ktoré sa týka všetkých objektov na zemi, nad zemou aj pod ňou, by malo byť kompletné v roku 2032.

V tomto roku sa začalo so skenovaním objektov na zemi a postupne sa pridáva aj skenovanie pod zemou – inžinierske siete a podobne. Práve táto skupina dát je ťažko dostupná pre projektantov, ktorí doteraz mohli vychádzať len z informácií zakreslených v plánoch, a tie nie vždy zodpovedali realite. Neslávne známy prípad je aj tragédia v Prešove, keď nesprávne zakreslená technická dokumentácia viedla k výbuchu plynu v bytovke a k stratám na životoch.


Mário Kaprálik