Predplatné
Prihlásiť sa
Banskobystrický Štandard

Medveď je nepravý zimný spáč. Hibernácia je veľkou záhadou, človeku by išlo o život

hibernacia-hlavna1 Nie je pravidlom, že medvede v zime spia. Preto sa často v snehu objavujú ich stopy. Foto: Mário Kaprálik

BANSKÁ BYSTRICA – Medvede hnedé sa v našich zemepisných šírkach ukladajú na zimný spánok spravidla v polovici novembra. Hibernácia trvá do marca alebo apríla, v závislosti od podmienok prostredia. Tento stav podobný spánku je stále veľkou záhadou a keby mu bol vystavený človek, malo by to fatálne následky.

Počas hibernácie šelma nepije, neprijíma potravu a takisto sa ani nevyprázdňuje. Jeho telo využíva nahromadené tukové zásoby ako zdroj energie. Medveď hnedý je tzv. nepravý zimný spáč. To znamená, že počas teplejších a na potravu priaznivých zím hibernovať nemusí.

Srdcová frekvencia sa medveďovi počas zimného spánku výrazne zníži, klesá približne na osem až dvanásť úderov za minútu. Krvný tlak sa mu znižuje len nepatrne. „Keby sa ľudské srdce takto spomaľovalo, malo by to fatálne následky. U človeka by tlak zvýšený následkom zníženej frekvencie spôsobil roztiahnutie komôr. Takto roztiahnutý sval by bol slabší a menej účinný, čo by nakoniec viedlo k zlyhaniu srdca,“ povedal Jaroslav Slašťan, vedúci Zásahového tímu pre medveďa hnedého Juh Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR.

Rozsah frekvencie srdcovej činnosti medveďa hnedého má je 40 do 90 úderov za minútu. Priemerná srdcová frekvencia dospelých medveďov mimo hibernácie je 71 úderov za minútu, v spánku 46 a počas aktivity 90. Srdcovú frekvenciu medveďa zvýšia nervozita, vzrušenie, stres a psychický diskomfort, dehydratácia, či nadmerné fyzické zaťaženie ako beh, súboj alebo lov. V niektorých prípadoch môže dosiahnuť hodnotu 129 úderov za minútu.

„Ak sa ľudské srdce zastaví na viac ako štyri sekundy, človek stráca vedomie a potrebuje resuscitáciu. Srdce medveďa sa počas hibernácie zastaví aj na štrnásť sekúnd a tento výpadok nespôsobí žiadne fyziologické zmeny,“ uviedol Slašťan.

Samotná hibernácia medveďa je podľa neho veľkou záhadou. „Keby bol človek počas dlhšieho obdobia fyzicky neaktívny, hrozili by mu kardiovaskulárne ochorenia, poruchy zrážania krvi, dysfunkcia obličiek, trombóza, ateroskleróza (zhrubnutie a tuhosť tepien), sarkopénia (úbytok svalovej hmoty) a následkom vyplavovania kalcia z kostí by bol vystavený osteoporóze,“ dodal Slašťan s tým, že medveďom takéto riziko nehrozí. Počas zimného spánku tiež nestrácajú svalovú hmotu a nejavia ani známky poškodenia orgánov.


Mário Kaprálik