Predplatné
Prihlásiť sa
Banskobystrický Štandard

Zhorel salaš v sedle Príslopy, na Poľane slúžil ako útulňa pre turistov

salas-hllavna Salaš vyhorel do tla. Foto: Pavol Timko

POĽANA – Turisti smútia. Zhorel salaš v sedle Príslopy. Nachádzal sa v pohorí Poľana, asi hodinu pochodu od hotela Poľana západným smerom po žltej turistickej značke. Ľudia ho využívali celoročne.

O tejto nešťastnej udalosti informoval portál hiking.sk. Opustený salaš využívali turisti na prenocovanie. Vyspalo sa v ňom 6 až 8 ľudí na drevenej podlahe vo vlastnom spacáku a karimetke, a 10  ľudí na povale. Dnu bola piecka, vonku ohnisko a neďaleko upravený vodný prameň.

„Je to obrovská škoda a smutná správa. Prespal som tam iba raz, ale chcel som sa tam vrátiť. Bola to jedna z top útulní. Hlavne Tomáš a tí, ktorí mu pomáhali, tam urobili veľký kus práce. Chcem sa im všetkým ešte raz poďakovať. Je mi ľúto aj za nich, že to všetko vyšlo nazmar. Tento objektu bude veľmi chýbať,“ napísal Milan.

„Podľa svedkov to vyzerá na nejakú partičku. Oni si totiž často myslia, že sa má kúriť tak, že sa tam môžeš pohybovať v tielku. Potom prikladajú do piecky ako šialení, úsudok býva zahmlený aj alkoholom,“ doplnil ďalší z diskutujúcich.  


Mário Kaprálik