Predplatné
Prihlásiť sa
Banskobystrický Štandard

FOTO: Začal súdny proces so ženou obžalovanou z terorizmu. Renáta vinu odmieta

teroristka-hlavna Renátu eskortujú na súd v Banskej Bystrici. Foto: Mário Kaprálik

BANSKÁ BYSTRICA – Na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici začalo hlavné pojednávanie s Renátou D. Žena, ktorú priviezli na súd v putách, je obžalovaná z obzvlášť závažných zločinov založenia, zosnovania a podporovania teroristickej skupiny, vojnového bezprávia a prečinu ohrozovania mravnej výchovy mládeže.

Renáta je stíhaná väzobne. Na Slovensko bola vo februári dopravená spolu s deťmi repatriačným letom, ktorý zabezpečoval rezort zahraničia. Žena pred súdom vyhlásila, že je nevinná.

Renáta sa zoznámila s budúcim manželom na vysokej škole a v roku 2004 sa odsťahovala za ním do Egypta. Keďže muž bol moslim, ona  neskôr konvertovala. Modlili sa päťkrát denne a súčasťou domácnosti bol aj Korán.

Muž pred zhruba 10 rokmi odišiel do Sýrie do oblasti kontrolovanej Islamským štátom (ISIS) a tvrdil, že tam bude pracovať ako zubár. Dôvodom bojovníka organizácie ISIS mal byť lepší zárobok. Renáta pred súdom tvrdila, že ju oklamal. V roku 2014 vycestovala za ním do Sýrie aj spolu s deťmi, lebo muž na ňu robil nátlak. Syn mal vtedy osem a dcéra dva roky. Na súde popiera, že by sa nejakým spôsobom angažovala v Islamskom štáte. Bola ženou v domácnosti a nevedela, ako sa odtiaľ dostať. Keď začali nálety, museli sa presúvať do iných miest. Neskôr po zadržaní skončili v internačnom tábore.

„Aby neodchádzal do Sýrie som ho nepresviedčala iba ja, ale aj jeho rodičia a súrodenci. Bol však tvrdohlavý a nedal si povedať. Ja som nemohla pracovať, deti za otcom plakali a on v rámci telefonátov na mňa vyvíjal nátlak, aby som aj s deťmi za ním prišla. Až som nakoniec súhlasila,“ uviedla obžalovaná pred senátom s tým, že po príchode do Sýrie, musela chodiť zahalená, dokonca v čiernych ponožkách i rukaviciach. Na ulicu nemohla vyjsť bez sprievodu. Muži chodili v tunikách, nohaviciach a museli nosiť brady.

„Až keď som prišla na miesto a videla vlajku daeš, tak som pochopila, kde som sa dostala. Bola to veľká zmena prísť z veľkého mesta ako je Káhira do malého mestečka v Sýrii. Po ulici sa pohybovalo málo ľudí, ženy zahalené. Manželovi som hovorila, že sa chcem vrátiť do Egypta, manžel ma presviedčal, aby som zostala. Vrátiť sa späť nebolo jednoduché. Dalo sa odísť iba prostredníctvom pašerákov. Tých, ktorí takto odchádzali, všetkých pochytali. Tak, ako neskôr aj nás,“ doplnila Renáta, ktorá pochádza z Gemera.

Slovenska mala na rôznych miestach v Sýrii spolu s manželom vychovávať obe deti v duchu ideológie radikálneho islamu. V uznesení Špecializovaného trestného súdu, ktorý ženu v minulosti zobral do väzby sa píše, že sa starala o rodinu a výchovu detí v duchu ideológie ISIS. Svedčiť o tom majú videá pochádzajúce zo získaných elektronických dát, ktoré boli majetkom jej manžela a rodiny. 

„Deti sú tiež zachytené pri hre na popravu špióna nemoslima za sprievodu náboženských oslavných piesní ISIS a tiež je zachytené, ako dievčatko recituje jednotlivé súry Koránu pred ženskou osobou,“ píše sa v uznesení. Na videách je taktiež zachytené ako syn obvinenej strieľa z útočnej dlhej automatickej zbrane. Odfotený je tiež s vojakmi, ktorí disponujú insígniami ISIS a držia v ruke zbrane.


Mário Kaprálik