Unimobunky v Telgárte by mali pripojiť na elektrinu do 15 dní

telgart,el-hlavna Po požiari našli ľudia dočasné ubytovanie v stanoch. Foto: Mário Kaprálik

TELGÁRT – Kontajnerové mestečko v Telgárte (okr. Brezno) už stojí, ale ľudia, ktorí prišli po požiari pred 3 mesiacmi o strechu nad hlavou, sa do nich ešte nemôžu nasťahovať. Nie sú totiž napojené na elektrinu, lebo chýba povolenie od elektrikárov. Uviedol to včera Ondrej Lunter, predseda Banskobystrického samosprávneho kraja a označil to za byrokraciu.

Podľa Miroslava Gejdoša, hovorcu spoločnosti Stredoslovenská distribučná (SSD), tento problém urgentne riešia a napojenie kontajnerov na elektrinu by mohlo byť do 15 dní.

„Napriek snahe všetkých stále nemáme povolenie od Stredoslovenskej distribučnej, a to napriek tomu, že sme už pred niekoľkými týždňami podali žiadosť. Odpoveď z piatka je, že nás požiadali, aby sme podali novú žiadosť, lebo predchádzajúca mala nejakú formálnu chybu,“ priblížil v pondelok Ondrej Lunter. „Opakovaná žiadosť bola podaná okamžite, nie je však zrejmé či budú ľudia na nasťahovanie čakať dni alebo týždne,“ doplnil župan.

SSD potvrdila, že dostala žiadosť o pripojenie nových odberných miest v obci Telgárt, tá však nebola vyplnená správne. Opätovnú žiadosť so správnymi údajmi spoločnosť dostala len v uplynulých dňoch. „Podľa zákona máme 30 dní na to, aby sme sa k takejto žiadosti vyjadrili. Avšak, keďže ide o takúto mimoriadnu situáciu, začali sme to riešiť okamžite,“ vysvetlil Miroslav Gejdoš.

Spoločnosť už vykonala aj obhliadku trafostanice, na ktorú by mali byť unimobunky v obci pripojené. „Zistili sme, že trafo, ktoré sa tam nachádza, nie je schopné poskytnúť taký výkon, ako je požadované. Musíme pristúpiť k jeho výmene,“ priblížil hovorca s tým, že výmena si vyžiada i odstávku elektriny, o ktorej budú obyvatelia informovaní. Situácia by podľa jeho slov mohla byť vyriešená do 15 dní.

K požiaru v obci Telgárt došlo v druhej polovici júla v nočných hodinách v miestnej osade. Plamene zničili osem objektov, ďalšie ostali po požiari poškodené. Pri udalosti zomrela jedna osoba, viac ako stovka ľudí vrátane 60 detí prišla o strechu nad hlavou. Obyvatelia, ktorí prišli o domovy, boli dočasne ubytovaní vo veľkokapacitných stanoch. Teraz by mali nájsť „dočasný“ domov na približne 2 roky vo viac ako 20 mobilných kontajneroch.


Ďalšie články