Predplatné
Prihlásiť sa
Banskobystrický Štandard

Záujem o stredné školy v Detve sa medziročne zvýšil iba mierne

FOTO TASR - Erika Ïurèová FOTO TASR – Erika Jureková

Záujem o dve stredné školy v Detve v zriaďovateľskej pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) sa medziročne mierne zvýšil. TASR to potvrdila hovorkyňa BBSK Lenka Štepáneková.

Ako uviedla, počet žiakov Spojenej školy Detva stúpol medziročne zo 192 na 194, z toho študentov prvého ročníka je 48. V rovnakom období sa mierne zvýšil aj počet študentov gymnázia, a to z 86 na 90, z toho prvákov je 25. Údaje sú k 15. septembru tohto roka.

Na Spojenú školu Detva došlo v školskom roku 2022/2023 38 prihlášok, o rok neskôr to bolo 51. Podľa BBSK je to nárast o 34 percent. Do detvianskeho gymnázia prišlo v školskom roku 2022/2023 deväť prihlášok, o rok 16, čo je nárast o 77 percent. Štatistiky sú podľa Školského výpočtového strediska Banská Bystrica na prvý termín prvého kola prijímacieho konania.

Hovorkyňa zdôraznila, že zvýšený počet prihlášok však neznamená automaticky zvýšený počet žiakov prvého ročníka. „Žiaci si podávajú prihlášky na dve školy a môžu si po prijímacom konaní vybrať inú strednú školu,“ vysvetlila. Pre kraj je teda smerodajný počet žiakov prvého ročníka k 15. septembru daného školského roka. Do tohto dátumu sú ešte prípadné prestupy žiakov, dodala.

Štepáneková podotkla, že čoraz viac firiem, ktoré pôsobia v priemyselnom parku v Detve, prejavilo záujem o spoluprácu so Spojenou školou v Detve. „Tá ma veľký potenciál rastu a ďalšieho rozvoja aj vďaka tomu, že do modernizácie jej dielní cez eurofondy investoval BBSK niekoľko miliónov eur,“ objasnila s tým, že práce na nových priestoroch v súčasnosti dokončujú. Zapojenie do systému duálneho vzdelávania na odbornej škole v Detve sa podľa jej slov za posledné obdobie taktiež zvyšuje. Preto očakávame v budúcnosti zvýšenie záujmu o štúdium na tejto škole a nárast počtu žiakov. uzavrela.

(tasr)