Predplatné
Prihlásiť sa
Banskobystrický Štandard

Sídlo okresu s najvyššou nezamestnanosťou v SR môže mať až tri VŠ

Otvorenie školského roka Collegium Humanum Otvorenie školského roka pobočky Collegium Humanum v R. Sobote. Foto: Branislav Caban

RIMAVSKÁ SOBOTA – V súčasnosti sú dve, v budúcom roku by mohla pribudnúť ďalšia. Zhruba 22-tisícové mesto Rimavská Sobota na juhu Banskobystrického kraja, ktoré je sídlom okresu s najvyššou nezamestnanosťou, bude mať v regióne najvyšší počet pobočiek vysokých škôl.

Prvá bola pobočka Vysokej školy (VŠ) zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety, ktorá bola v meste zriadená pred piatimi rokmi z iniciatívy pedagogičky a odborníčky na sociálnu oblasť Andrey Gállovej. Práve ona je iniciátorkou príchodu novej vysokej školy do Rimavskej Soboty, ktorá svoj prvý školský rok oficiálne otvorila v pondelok 25. septembra 2023.

Ide o Collegium Humanum Varšavskej univerzity manažmentu so sídlom vo Frýdku-Místku, ktorá umožní štúdium v externej aj dennej forme, a to individuálne aj skupinovo. Výučba bude realizovaná prezenčne i online formou v troch vzdelávacích programoch – sociálna práca, psychológia a manažment. Ponúka aj doplnkové vzdelávacie programy MPH, MBA, LL.M a DBA.

„Na sociálnu prácu máme prihlásených 127 študentov a na psychológiu ďalších 50. Vyše 30 je prihlásených na manažment,“ konkretizovala Gállová s tým, že do posledných dvoch odborov sa môžu uchádzači hlásiť ešte do konca októbra. Niektorí študenti do novej školy prestúpili z VŠ sv. Alžbety.

Tretia zľava Andrea Gállová a štvrtý zľava Jozef Šimko pri otvorení školského roka. Foto: Branislav Caban

V budúcom roku by sa ponuka mohla rozšíriť o štvrtý odbor zameraný na vzdelávanie zdravotných sestier. „Z Rimavskej Soboty sa stáva univerzitné prostredie, ktoré prispeje ku kvalite života a skultúrneniu životných podmienok tohto regiónu,“ zdôraznila.

Ako uviedol primátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko, mesto sa rozvíja a dôkazom je podľa jeho slov i to, že už má dve VŠ. „Čím viac vysokých škôl, o to lepšie, o to je Rimavská Sobota viditeľnejšia a rastie do krásy,“ povedal primátor.

Zároveň prezradil, že je v rokovaní s ďalšou VŠ. „Je to Vysoká škola Danubius zo Sládkovičova. Pravdepodobne budúci rok v rámci mesta otvoríme tretiu vysokú školu,“ avizoval Šimko.

Pri otvorení školského roka vystúpili s príhovormi aj niektorí študenti.

„Výber štúdia práve na tejto univerzite pre nás, ktorí sme sa rozhodli pokračovať a nastúpiť na štúdium na túto univerzitu, bol podmienený kvalitou vzdelávacích, študijných podmienok, humánnym a profesionálnym prístupom vysokoškolských pedagógov, flexibilitou, inovatívnymi metódami, ktoré táto univerzita poskytuje, humánnymi poplatkami za štúdium a s kresťanským rozmerom,“ uviedol starosta Hajnáčky Ivan Poprocký, ktorý je jedným z nich.

Collegium Humanum Varšavská univerzita manažmentu so sídlom vo Varšave je súkromná univerzita s medzinárodným rozmerom vzdelávania. Vznikla v roku 2018 a v súčasnosti má podľa vlastných údajov približne 32 000 študentov v dennej aj externej forme štúdia.

Univerzita má pobočky vo viacerých mestách po celom svete. Na Slovensku sú to Bratislava a Košice. Nábor študentov v Rimavskej Sobote sa realizoval pod záštitou zahraničnej pobočky spomínanej univerzity v českom Frýdku-Místku.


Branislav Caban