Po takmer 100 rokoch objasnili vraždu slovenskej prostitútky

vrazdy3a Telo mladej Slovensky poslali v dvoch kufroch dvoma rôznymi vlakmi na Slovensko. Foto: Múzeum polície ČR

BANSKÁ BYSTRICA – Presne po 90 rokoch sa podarilo objasniť vraždu mladej ženy, ktorá pochádzala z Brezna. O rozuzlení tohto zamotaného prípadu informoval portál iDNES.cz. Ešte len 22-ročnú Otíliu Vranskú našli 2. septembra 1933 rozrezanú v dvoch kufroch na Slovensku.

Múzeum Polície Českej republiky pri príležitosti 90. výročia vraždy usporiadalo prednášku, na ktorej mená páchateľov spred takmer 100 rokov odhalili. Sú dvaja, dlhodobo známy rotmajster Josef Pěkný a prostitútka Antonie Koklesová. „Po 90 rokoch nemôžete povedať, že ste si na 100 percent istí. Sme si istí na 80 percent,“ uviedol riaditeľ múzea Radek Galaš.

Podľa neho Otília nebola obeťou sexuálneho devianta. Pěkný a Koklesová podľa záverov vyšetrovania vraždili v afekte kvôli existenčným problémom Pěkného, nie  je vylúčené, že pri tom asistoval aj alkohol. Príčinou smrti nebola rana do hlavy, ako sa predpokladalo. Vranská bola podrezaná za živa. Dosolova od ucha k uchu. Potom prišli sečné rany do hlavy, zrejme sekáčikom alebo šabľou, potom nasledovali bodné rany do hrudníka. Až potom bolo jej telo rozštvrtené. Rotmajster Pěkný zrejme šabľu vlastnil, lebo bol legionár. Zúčastnil sa bitiek v Rusku a na Sibíri. Nikdy sa už ale presne nezistí, ako to vtedy naozaj bolo a kto z dvojice vykonal konkrétnu časť vraždy,“ vysvetlil Galaš.

Páchatelia jej rozrezané telo uložili do dvoch kufrov, ktoré poslali v dvoch rôznych vlakoch na Slovensko. Jeden kufor, v ktorom boli jej hlava a nohy, našli 2. septembra na železničnej stanici v Bratislave. Druhý kufor s trupom a rukami v ten istý deň dorazil do Košíc. Otília, ktorá pochádzala z Brezna, sa živila príležitostnou prostitúciou. Chodila po reštauráciách a kaviarňach, kde vyhľadávala spoločnosť mužov.

Živú ju naposledy videli v noci z 31. augusta na 1. septembra 1933 v reštaurácii U Šmelhauzů na Melantrichovej ulici v Prahe. Sestra Vranskej vypovedala, že nejaký rotmajster sľuboval Otílii manželstvo. Avšak na jedno zo stretnutí prišiel práve s Koklesovou. Obaja tvrdili, že v ten večer sa rozišli v dobrom a odvtedy sa nevideli. Podľa riaditeľa múzea Galaša dôvodom brutálnej vraždy mladej rodáčky z Brezna bol zrejme fakt, že s Pěkným sa poznala. On bol stále vojak, bol hrdina a legionár. Vtedy sa však ocitol v situácii, keď mohol byť obvinený zo styku s prostitútkami, čo by bol pre neho problém, ale predovšetkým aj kvôli tomu, že jednej z nich prisľúbil svadbu.

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/otylie-vranska-vrazda-pomnicek-muzeum-policie.A230920_145155_domaci_prch

Otíliu pravdepodobne zavraždili dvaja páchatelia. Foto: Múzeum polície ČR

Ďalšie články