Predplatné
Prihlásiť sa
Banskobystrický Štandard

Škandál mestskej polície v Lučenci: Prečo nechali odísť útočníka na Pročka?

Jozef Pročko Jozef Pročko počas tlačovej konferencie. Foto: reprofoto videozánam Facebook.com/Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti

LUČENEC – Samospráva Lučenca ako zriaďovateľ tamojšej mestskej polície (MsP) preveruje konanie a postup príslušníka MsP pri incidente, ktorý sa odohral v pondelok (18. 9.) na Námestí republiky v Lučenci. Pre Banskobystrický Štandard to potvrdila hovorkyňa mesta Michaela Baboľová.

Počas spomínanej udalosti jeden z prítomných mužov napadol poslanca hnutia OľaNO Jozefa Pročka tým, že doňho hodil niekoľko vajec a druhý ho údajne zozadu udrel rukou do hlavy. Pročko si celú roztržku nahrával na smartfón a muža neskôr nasledoval pri jeho odchode smerom k autu, kde zhodou okolností stála hliadka mestskej polície.

Poslanec im povedal, že ho dotyčný muž napadol a žiadal, aby ho legitimovali a zabránili mu v odchode. Policajti však neurobili žiadne služobné úkony a muža nechali s vozidlom odísť. Pročkovi jeden z nich následne povedal, že muža nezastavili „pre stret záujmov“.

Samospráva vec prešetruje

Mesta Lučenec sme sa v tejto súvislosti pýtali, prečo policajti nijako nezakročili a čo malo znamenať vyjadrenie, že nezasiahli pre stret záujmov. Položili sme tiež otázku, či náčelník lučeneckej MsP považuje postup svojich policajtov za správny a zákonný.

„Mesto Lučenec odsudzuje akékoľvek prejavy agresie či verbálneho a fyzického násilia. Vami uvedenú vec a postup príslušníka MsP Lučenec prešetrujeme zákonným postupom. Viac informácií bude možné poskytnúť po ukončení prešetrenia,“ reagovala hovorkyňa na naše otázky.

Ako v tejto súvislosti pre Banskobystrický Štandard uviedol bývalý policajt a kriminalista Ján Bazovský, policajti podľa neho nepostupovali správne a určite si mali preveriť, o čo vlastne šlo.

„Je to v podstate nahlásený priestupok, alebo to môže byť dokonca aj trestný čin. Nejaké úkony preto musia urobiť buď vo vlastnej réžii a za svojich sankcií, alebo požiadať o súčinnosť štátnu políciu. Musia však vykonať opatrenia ako identifikácia účastníkov a zistenie svedkov, takýto postup vychádza zo zákona o obecnej polícii,“ načrtol Bazovský.

Slovné hodnotenie „stret záujmov“ považuje zo strany mestských policajtov za neprípustné. „Oni nemôžu urobiť takéto rozhodnutie bez náležitého objasnenia prípadu a posúdenia trestnoprávnej zodpovednosti,“ zdôraznil bývalý policajt.

V podobnom duchu sa na utorkovej (19. 9.) tlačovej konferencii hnutia OľaNO vyjadril aj poslanec Národnej rady SR za uvedenú stranu Marcel Mihalik, ktorý je náčelníkom MsP Piešťany uvoľneným na výkon verejnej funkcie a zároveň aj člen prezídia Združenia náčelníkov obecných a mestských polícií.

„Musím konštatovať, že to bol absolútne neprofesionálny zásah. V zmysle zákona o obecnej polícii vyplýva pre obecného a mestského policajta zabezpečiť verejný poriadok. Tu bolo všetko potreté, mestskí policajti absolútne nekonali tak, ako by mali konať,“ upozornil Mihalik.

Pripomenul, že v zmysle uvedeného zákona je povinnosťou obecného a mestského policajta zasiahnuť, ak je páchaný priestupok alebo trestný čin. „To takisto nebolo vykonané, pritom každý obecný a mestský policajt, ak sa poškodený sťažuje a chce podať podanie, je povinný spísať o tom úradný záznam. Mali tam poškodeného, útočníka aj svedkov a neurobili nič,“ skonštatoval Mihalik.

Banskobystrický Štandard požiadal o vyjadrenie aj prezidenta Združenia mestských a obecných polícií Jána Andrejka. Ako povedal, zatiaľ nie je s prípadom oboznámený, ale prisľúbil stanovisko neskôr.

Nešlo vraj len o hádzanie vajec

Ako na už spomínanej tlačovej konferencii povedal samotný Pročko, okrem ohadzovania vajcami došlo aj ku skutočnému fyzickému útoku. Jeden z mužov ho údajne udrel do hlavy päsťou, v ktorej držal vajce. „To bol taký úder, že som mal iskričky v očiach,“ povedal Pročko, ktorý mal počas tlačovky nasadený na krku fixačný golier a mal by ho nosiť minimálne štyri dni.

„Nemám to na krku preto, že som rozmaznaný. Po tom incidente som bol na vyšetrení a oficiálne mám pomliaždenú hlavu s odreninou a podvrtnutie krčnej chrbtice,“ konkretizoval Pročko, ktorý podľa vlastných slov už v danej veci podal trestné oznámenie.

Ako pre Banskobystrický Štandard potvrdila krajská policajná hovorkyňa Mária Faltániová, polícia v Lučenci prijala trestné oznámenie pre podozrenie z trestného činu výtržníctva. „Vec je zatiaľ v štádiu preverovania,“ zakončila.


Branislav Caban