Zvolen rozšíri regulované parkovanie o sídlisko Západ a širšie centrum mesta

parkovanie,zv Ilustračné foto: FB Mesto Zvolen

ZVOLEN – Zmeny majú zaviesť poriadok do parkovania v dvoch zónach vo Zvolene, kde sa do dnešného dňa parkuje živelne. Ide o sídlisko Západ a širšie centrum mesta. Nové pravidlá v schválili poslanci zvolenského mestského zastupiteľstva, platiť budú od mája budúceho roka.

Úprava sa týka aj zmeny cien parkovného či predplatených kariet v bezprostrednom centre. Pribudnú nové formy platby – platobnou kartou, a najmä cez webovú aplikáciu. Mesto tiež prináša možnosť kratšieho – polhodinového státia. „Postupné rozširovanie regulovaného parkovania je jediný spôsob, ako uľahčiť parkovanie našim obyvateľom, ktorí majú vo Zvolene trvalý pobyt. Neraz sa oprávnene sťažujú, že pred ich bytovými domami stoja vozidlá s cudzími poznávacími značkami, pričom oni nemajú kde zaparkovať. Tomu bude po novom koniec v rozšírenom centre mesta i na sídlisku Západ,“ informuje primátor mesta Zvolen Vladimír Maňka.

Pravidlá, ktoré v pondelok schválili poslanci mestského zastupiteľstva, hovoria o tom, že obyvateľom s trvalým pobytom mesto na požiadanie vydá rezidentskú kartu oprávňujúcu ich parkovať v mieste bydliska po celý rok. Pre prvé vozidlo bude karta stáť 20 eur. V prípade druhého auta v domácnosti to bude 100 eur, tretia a každá ďalšia budú stáť 400 eur.

„Aby sme mohli systém spustiť aj v rozšírenom centre mesta a na sídlisku Západ, je potrebné riadne vyznačiť všetky využiteľné parkovacie miesta. Umožníme parkovať aj tam, kde to doteraz nebolo povolené. Po novom bude možné stáť výhradne už len na oficiálnych plochách – iné parkovanie nebude tolerované,“ objasňuje vedúci odboru dopravy zvolenského magistrátu Pavel Brťka. Vyznačenie miest a úpravy dopravného značenia bude mesto podľa jeho slov realizovať v jesenných a jarných mesiacoch. To je dôvod, prečo mesto naplánovalo spustenie nového systému parkovania na máj budúceho roka. Len v rozšírenom centre mesta bude na technické úpravy potrebných takmer 400-tisíc eur a na sídlisku Západ 170-tisíc eur.

Hlavné dôvody, prečo mesto po 12 rokoch pristupuje aj k zmenám v cenníku za odstavenie vozidla, sú zahlcovanie parkovísk a potreba regulácie zaparkovaných áut. Prudko tiež rastú výdavky na budovanie a údržbu parkovacích miest, ďalšie financie si vyžaduje aj zavádzanie moderných systémov. Vybrané poplatky za parkovanie budú slúžiť na jeho ďalší rozvoj, zavádzanie smart technológií, rozširovanie zelene, ale aj zimnú či letnú údržbu, ktorej cena za 12 rokov stúpla mnohonásobne.

Nový systém parkovania by mal vo Zvolene začať fungovať od mája budúceho roka v úplnom centre mesta, v rozšírených centrálnych zónach a na sídlisku Západ. Mesto súčasne zadáva vypracovanie ďalších dopravných projektov aj pre zvyšné časti mesta, aby mohlo v budúcnosti rozšíriť systém regulovaného parkovania aj v nich.

(sita)


Ďalšie články