Predplatné
Prihlásiť sa
Banskobystrický Štandard

Medvede sa túlajú aj v ďalších okresných mestách

medved1 Medvede ľudia videli vo Zvolene, Detve i Žiari nad Hronom. Ilustračné foto: Jaroslav Slašťan

BANSKÁ BYSTRICA – Presne pred týždňom prekvapil obyvateľov najväčšieho sídliska v Banskej Bystrici medveď. Toho viacerí ľudia nasnímali v Sásovej, ako beží po hlavnej ceste či medzi panelákmi. Zásahový tím pre medveďa hnedého vyrazil okamžite na miesto. Podľa ich šéfa Jaroslava Slašťana sa tam odvtedy šelma neukázala a pravdepodobne tadiaľ iba migrovala. Medvede sa však počas uplynulých dní objavili v ďalších okresných mestách v kraji.

Medveďa videli na sídlisku v pondelok v noci na štvorprúdovej ceste v smere od škvarového ihriska do Sásovej. Naposledy bol videný na Javorníckej ulici a v okolí polikliniky na Rudohorskej ulici.

„Šelma mala približne 3 roky a okolo 80 kilogramov. Nebola videná pri kontajneroch, ani na jablkách či na sviečkach na cintorínoch. Zrejme teda tadiaľ iba migrovala a mohla ju do mesta prilákať nejaká vôňa. Odvtedy sme tam jej výskyt nezaznamenali. Situáciu monitorujeme v spolupráci s mestskou políciou. V súčasnosti zásahový tím monitoruje aj ďalšie okresné mestá Zvolen, Detva či Žiar nad Hronom, kde sme opakovane zaevidovali hlásenia o výskyte medveďov,“ povedal pre Banskobystrický Štandard Jaroslav Slašťan, vedúci Zásahového tímu pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody SR.

V nočných hodinách zo soboty na nedeľu nahlásili viacerí obyvatelia mesta Zvolen na číslo Mestskej polície Zvolen výskyt medveďov v mestskej časti sídliska Západ v blízkosti mestského parku Lanice.

„Po príchode do lokality sme v súčinnosti s hliadkami štátnej a mestskej polície prehľadávali okolie miest, kde boli medvede hlásené. Vzhľadom na neprehľadný terén zarastený krovinami a náletovými drevinami sa medvede nájsť nepodarilo. Je pravdepodobné, že v takomto území majú dostatočné úkrytové možnosti a tieto lokality im po skosení kukurice poskytnú dočasné životné prostredie. V blízkosti miest, kde boli medvede pozorované, sa nachádza záhradkárska oblasť. Čas ukáže, či medvede ako potravný zdroj využijú plody ovocných drevín, prípadne rastlinné zvyšky ovocia a zeleniny, ktoré končia v kompostoviskách,“ dodal Slašťan.

Medveďa videli ľudia behať po hlavnej ceste na sídlisku Sásová v Banskej Bystrici. Foto: FB Ankora Anna

Mário Kaprálik