Predplatné
Prihlásiť sa
Banskobystrický Štandard

Leto na Podpoľaní a v Novohrade bolo podobné obdobiu pred pandémiou

Podpoľanie Podpoľanie. Foto: Branislav Caban

NOVOHRAD/PODPOĽANIE – Tohtoročná letná sezóna na Podpoľaní a v Novohrade bola počtom návštevníkov podobná obdobiu pred pandémiou nového koronavírusu. Pre TASR to uviedol riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu Turistický Novohrad a Podpoľanie Tomáš Krahulec.

Podľa jeho slov sa však zmenilo správanie turistov, ktorí uprednostňujú rezervácie v hoteloch tesne pred pobytom. „Výrazný je nárast tých, ktorí sa radšej ubytujú v súkromí, v chatkách, prípadne sú to hostia s karavanmi,“ objasnil.

Dodal, že v rámci Podpoľania mala vplyv na cestovný ruch aj situácia s vysokým výskytom medveďov. Poznamenal, že ľudia menej navštevovali odľahlejšie lokality v rámci prírodného turizmu. „V Novohrade sa obľube tešili najmä kúpaliská v Dolnej Strehovej a v Rapovciach,“ zdôraznil. Vysokú návštevnosť však mali aj hrady na pohraničnej hradnej línii Novohradu, najmä Fiľakovský hrad a hrad Šomoška. „Priazni sa teší produkt splavu rieky Ipeľ, ktorý v lete splavilo približne 1 500 návštevníkov,“ zhrnul.

Riaditeľ priblížil, že z hľadiska národného zloženia hostí dominujú najmä domáci a Maďari. „Vysokú návštevnosť sme zaznamenali aj počas letných podujatí v regiónoch, ako boli folklórne festivaly,“ informoval.

Návštevnosť Banskobystrického kraja sa v rokoch po pandémii nového koronavírusu postupne zvyšuje. TASR to potvrdila výkonná riaditeľka krajskej organizácie cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus Zuzana Jóbová. Podotkla, že v rámci kampane si spravili aj prieskum o tom, ktoré miesta v kraji návštevníci túto sezónu navštívili. Zdôraznila, že medzi najčastejšie spomínané patria Banská Štiavnica, Donovaly, Banská Bystrica, Muránska planina, Špania Dolina či Bystrianska dolina a Nízke Tatry.

(tasr)