Predplatné
Prihlásiť sa
Banskobystrický Štandard

Mesto Hnúšťa hospodárilo v prvom polroku s výrazným prebytkom

Mesto Hnúšťa. Foto: Branislav Caban Mesto Hnúšťa. Foto: Branislav Caban.

HNÚŠŤA – Mesto Hnúšťa dosiahlo za prvý polrok 2023 prebytok hospodárenia vo výške viac ako 743 000 eur. Na poslednom riadnom zasadnutí mestského zastupiteľstva o tom informovala vedúca oddelenia ekonomiky a financovania Mestského úradu Hnúšťa Katarína Trnavská s tým, že ide o dobrý finančný výsledok.

„Bolo to hlavne z dôvodu, že sme zabezpečovali úsporné opatrenia v maximálnej možnej miere, keďže sme počítali aj s rastom cien energií, aby sa vytvorila dostatočná rezerva na energie i rast platov,“ vysvetlila Trnavská. V monitorovacej správe doplnila, že výrazný vplyv na dosiahnutý prebytok mal tiež príjem z predaja pozemkov v hnúšťanskom priemyselnom parku.

Ďalší vývoj hospodárenia podľa nej závisí od toho, ako sa bude napĺňať príjmová časť rozpočtu mesta. „Či už daňové príjmy a nájmy z budov, keďže vieme, že tam budeme mať výpadok. Zatiaľ je však rozpočet s úspornými opatreniami napĺňaný primerane,“ dodala vedúca.

Problémovou organizáciou Hnúšte sú Technické služby mesta (TSM), u ktorej samospráva zvažuje jej ďalšiu budúcnosť. „TSM už majú vyčerpaný rozpočet za prvý polrok na 53 percent a zároveň sú tam už nedoplatky,“ podotkla Trnavská. Túto organizáciu mesto muselo aj v minulom roku neplánovane dofinancovať, čo zaťažilo mestský rozpočet.

Ako nadviazal viceprimátor Michal Bagačka, treba pochváliť veľmi dobrý vývoj hospodárenia mesta v poslednom období. „Asi je dobre, že sme si na konci roka sadli a prijali úsporné opatrenia. Nie je to lákavá vec, ale nevedeli sme dopredu, ako sa budú vyvíjať ceny energií, aj keď to dopadlo vcelku dobre. Ideme však do ďalších ťažkých mesiacov, takže si držme palce,“ poznamenal Bagačka.

Ďalšou záťažou pre rozpočet Hnúšte môže byť sanácia historického mosta v časti Maša, ktorého časť sa nedávno zrútila. Momentálne naň platí zákaz vjazdu vozidlám ťažším ako 3,5 tony a samospráva sa rozhoduje, ako bude túto situáciu riešiť.

Podľa primátora Martina Pliešovského by si oprava mosta vyžiadala náklady vo výške okolo 150 000 až 200 000 eur, čo by bola pre mesto veľká a nečakaná finančná záťaž.


Branislav Caban