Predplatné
Prihlásiť sa
Banskobystrický Štandard

Jelšava rozšíri kapacitu materskej školy, musela však utlmiť činnosť múzea

Jelšava Mesto Jelšava. Foto: Branislav Caban

JELŠAVA – Pozitívnou správou v meste Jelšava v okrese Revúca je získanie financií na rozšírenie kapacity materskej školy (MŠ). Pre Banskobystrický Štandard to potvrdil primátor mesta Milan Kolesár.

„Ideme prestavať nevyužívanú kuchyňu na piatu triedu, pretože jedlo sa už varí aj pre materskú školu centrálne v základnej škole (ZŠ). Je nám trochu ľúto zariadenia, ktoré tam je, ale v najbližšej dobe by sa už určite nevarilo osobitne na dvoch miestach pre MŠ a ZŠ, nebolo by to udržateľné,“ vysvetlil primátor.

Materská škola v Jelšave

Škôlku v súčasnosti navštevuje približne 80 žiakov, ale táto kapacita už prestávala postačovať. V novej triede vznikne zhruba 20 nových miest, celková kapacita škôlky tak stúpne na asi 100 detí.

Predpoklady na rozvoj cestovného ruchu

V Jelšave a okolí sa nachádza viacero turistických zaujímavostí a aj samotná samospráva sa snažila podporiť cestovný ruch v minulých rokoch okrem iného dvoma novými službami – splavovaním rieky Muráň a zjazdom kolobežiek zo sedla Hrádok.

„Nemáme na to vyčlenenú samostatnú organizáciu, ale riešia to naše Mestské služby Jelšava, ktoré majú aj mnoho iných povinností. Ak mám byť úprimný, poviem, že oproti prvému roku záujem o tieto atrakcie klesol. V prípade riečky Muráň je navyše potrebná dostatočná hladina vody a do koryta popadali nejaké stromy, pričom povodie nie je naše,“ načrtol Kolesár.

Turisti v okolí Jelšavy môžu obdivovať historické zaujímavosti a prírodné krásy. Okrem iného napríklad Starý jelšavský hrad či vyhliadku na vrchu Skalka. „Museli sme však utlmiť činnosť nášho Mestského múzea Jelšava. Nie je už otvorené pravidelne, ale na návštevu sa treba objednať,“ vysvetlil primátor, podľa ktorého bolo toto opatrenie realizované aj z hľadiska úspor.

„Ak sa finančná situácia samospráv zlepší, sme pripravení obnoviť činnosť múzea v pôvodnom rozsahu a súčasne ho aj zmodernizovať nejakými interaktívnymi prvkami a audiovizuálnym sprievodcom,“ avizoval Kolesár.

Problémové projekty

Ako dodal, finančná situácia Jelšavy sa začala zhoršovať už počas pandémie covidu-19. „Od tých čias to proste nejako nešlo. Možno je to aj tým, že odvtedy nám bežali veľké projekty ako rekonštrukcia zdravotného strediska, ktorá stále nie je uzavretá. Nabrali sme si asi viac projektov, ako je únosné pre jedno malé mesto, pričom všade treba spolufinancovať a investovať do projektových dokumentácií a prípadných dodatkov,“ vysvetlil primátor s tým, že problémové bývajú aj verejné obstarávania.

Veľký problém musela samospráva riešiť pri rekonštrukcii zadného krídla tamojšieho coburgovského kaštieľa, v ktorom má vzniknúť remeselné a ekologické centrum Gemera. Samospráva na ňu získala milión eur z nórskych fondov, ale dodávateľská firma krátko pred ukončením prác stavenisko bez vysvetlenia opustila.

Coburgovský kaštieľ v Jelšave

Ako v tejto súvislosti informoval portál Mynovohrad.sme.sk, mesto muselo vyhlásiť nové verejné obstarávanie. Hrozí, že sa práce nepodarí ukončiť v stanovenom termíne do konca apríla a samospráva by dotáciu musela vrátiť.

Naopak, mesto je veľmi úspešné v bytovej otázke. V posledných rokoch odovzdalo nájomníkom desiatky nových bytov, ktoré vznikli v zrekonštruovanej starej škole či v dlhé roky prázdnych „armádnych“ budovách, kde v minulosti žili profesionálni vojaci.

Správnym krokom bolo podľa primátora aj vytvorenie mestskej polície, ktorá v mestečku so zhruba tritisíc obyvateľmi funguje druhý rok a prispieva k vyššej bezpečnosti.


Branislav Caban