Predplatné
Prihlásiť sa
Banskobystrický Štandard

V Banskej Bystrici vyoperovali pacientovi nádor ako rugbyová lopta

nemocnica,bb1 Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica sa podaril cievnym chirurgom veľmi zložitý zákrok. Foto: FB FNsP FDR

BANSKÁ BYSTRICA – Zložitý výkon! Odborníci z Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica vyoperovali pacientovi z brušnej dutiny nádor vo veľkosti rugbyovej lopty.

Na svojej stránke o tom informovala banskobystrická nemocnica. „Predstavte si rugbyovú loptu. potom, že ju máte niekde v tele. Nepredstaviteľné? Žiaľ, nie. Našim cievnym chirurgom sa pred niekoľkými dňami podaril veľmi zložitý výkon. Odborníci z Kliniky transplantačnej chirurgie pod vedením zástupcu prednostu kliniky Radoslava Kminiaka vyoperovali pacientovi z dutiny brušnej presne taký veľký nádor vo veľkosti spomínanej lopty,“ informuje nemocnica.

Operácia bola výnimočná v tom, že nádor vyrastal z obličky, zasahoval dolnú dutú žilu a pravú predsieň srdca. Vyoperovať nádor prechádzajúci najväčšou žilou v tele a následne zabezpečiť jej ďalšiu funkčnosť si vyžaduje dlhé roky praxe v cievnej chirurgii. Vďaka operácii banskobystrickí chirurgovia zbavili pacienta priameho ohrozenia života.

„Vzhľadom na vysokú náročnosť výkonu sú pacienti s takýmto rozsiahlym typom nádoru odosielaní do rúk našich chirurgov z celého Slovenska. Nezabúdame, že tím v operačnej sále je omnoho väčší a okrem samotných operatérov sú jeho nevyhnutnou súčasťou anestéziológ a anestéziologická sestra, ktorí dohliadajú na životné funkcie pacienta, a, samozrejme, erudovaná sestra inštrumentárka. Ľudia by boli často milo prekvapení, aká obdivuhodná súhra fungujúca presne ako hodinky panuje v operačnej sále,“ píše nemocnica.


Mário Kaprálik